Komunikat UOKiK jest jednoznaczny: skończyło się przyzwolenie na oszukiwanie setek tysięcy Polaków. Urzędnicy ostrzegają i chcą doprowadzić do skazania oszustów.

Niemal wszyscy eksperci mówią jasno: reakcja organów państwa jest spóźniona. Ale lepiej teraz niż wcale. Bo chociaż ostatnie dwa lata to odrodzenie się tworów piramidalnych, przypominających Amber Gold, to organy państwa nadal działają wolno. Wyłamał się z tego właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poinformował wczoraj, że w sprawie jednej z piramid wydał decyzję, a przed innymi podmiotami mogącymi być piramidami ostrzega.

– Konsumenci powinni uważać na oferty łatwego i szybkiego zysku w zamian za to, że kupią „kupony”, „pakiety inwestycyjne”, „świadectwa uczestnictwa”, kryptowalutę itp. Takie obietnice istnieją tylko w reklamach. Trzeba być czujnym, gdy ktoś obiecuje pieniądze za to, że namówi do zainwestowania inne osoby. To może być piramida finansowa – ostrzega prezes UOKiK Marek Niechciał. – Zawiadamiamy organy ścigania oraz prowadzimy postępowania w sprawach, w których podejrzewamy, że konsumenci mogą tracić pieniądze – dodaje.