Powoli przekonujemy się do obrotu bezgotówkowego

autor: Łukasz Wilkowicz06.12.2017, 07:43; Aktualizacja: 06.12.2017, 08:36
Karty płatnicze, terminal

Z rozwojem płatności bezgotówkowych wiążą się i zagrożenia.źródło: ShutterStock

Gotówki przybywa, ale coraz wolniej. Bankomaty w odwrocie. Za to szybko rozwijają się płatności kartowe

W lutym tego roku Narodowy Bank Polski wprowadził banknot o nominale 500 zł. „W ostatnich latach NBP odnotowuje wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności na nominał 200 zł. Emisja banknotu 500 zł jest odpowiedzią na to zjawisko” – tak bank centralny uzasadniał swój ruch w czerwcu 2016 r. (prezesem był jeszcze Marek Belka). Jak wygląda popyt na „Sobieskiego”? W końcu września w obiegu było niespełna 5,3 mln tego typu banknotów o łącznej wartości nieco ponad 2,6 mld zł. Dla porównania – wszystkie znajdujące się w portfelach Polaków i kasach banków 200-złotówki były w końcu III kwartału warte ponad 53 mld zł, a wartość 100-złotówek to niemal 120 mld zł. Fakt, że nowy banknot wciąż jest rzadki, może świadczyć o tym, że zainteresowanie gotówką przestaje rosnąć.

Potwierdzeniem mogą być inne dane. Wartość gotówki w obiegu poza kasami banków w końcu października przekraczała 180 mld zł. Była o 8,4 proc. większa niż rok wcześniej. Dynamika jest wyraźnie mniejsza niż jeszcze na początku roku. Wtedy rosła w tempie zdecydowanie przekraczającym 10 proc. (dwucyfrowe zwyżki były notowane od jesieni 2014 r.). Szybki przyrost gotówki w obiegu ekonomiści tłumaczyli niskimi stopami procentowymi. Skoro odsetki od lokat są niewielkie, to nie było wielkiej różnicy między trzymaniem pieniędzy na rachunku bankowym a posiadaniem ich w domu. Od ponad roku wartość środków na rachunkach bieżących gospodarstw domowych rośnie jednak szybciej niż wartość gotówki w obiegu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane