Powoli przekonujemy się do obrotu bezgotówkowego

autor: Łukasz Wilkowicz06.12.2017, 07:43; Aktualizacja: 06.12.2017, 08:36
Karty płatnicze, terminal

Z rozwojem płatności bezgotówkowych wiążą się i zagrożenia.źródło: ShutterStock

Gotówki przybywa, ale coraz wolniej. Bankomaty w odwrocie. Za to szybko rozwijają się płatności kartowe

W lutym tego roku Narodowy Bank Polski wprowadził banknot o nominale 500 zł. „W ostatnich latach NBP odnotowuje wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności na nominał 200 zł. Emisja banknotu 500 zł jest odpowiedzią na to zjawisko” – tak bank centralny uzasadniał swój ruch w czerwcu 2016 r. (prezesem był jeszcze Marek Belka). Jak wygląda popyt na „Sobieskiego”? W końcu września w obiegu było niespełna 5,3 mln tego typu banknotów o łącznej wartości nieco ponad 2,6 mld zł. Dla porównania – wszystkie znajdujące się w portfelach Polaków i kasach banków 200-złotówki były w końcu III kwartału warte ponad 53 mld zł, a wartość 100-złotówek to niemal 120 mld zł. Fakt, że nowy banknot wciąż jest rzadki, może świadczyć o tym, że zainteresowanie gotówką przestaje rosnąć.

Potwierdzeniem mogą być inne dane. Wartość gotówki w obiegu poza kasami banków w końcu października przekraczała 180 mld zł. Była o 8,4 proc. większa niż rok wcześniej. Dynamika jest wyraźnie mniejsza niż jeszcze na początku roku. Wtedy rosła w tempie zdecydowanie przekraczającym 10 proc. (dwucyfrowe zwyżki były notowane od jesieni 2014 r.). Szybki przyrost gotówki w obiegu ekonomiści tłumaczyli niskimi stopami procentowymi. Skoro odsetki od lokat są niewielkie, to nie było wielkiej różnicy między trzymaniem pieniędzy na rachunku bankowym a posiadaniem ich w domu. Od ponad roku wartość środków na rachunkach bieżących gospodarstw domowych rośnie jednak szybciej niż wartość gotówki w obiegu.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane