statystyki

Rząd stawia na bezgotówkowe płatności

autor: Emilia Świętochowska28.11.2017, 06:46; Aktualizacja: 28.11.2017, 09:22
Upowszechnienie e-transakcji nie tylko pomoże walczyć z szarą strefą, ale przyniesie też korzyści samym firmom, np. powodując zwiększenie puli ich klientów i redukując czas spędzany na rozliczaniu gotówki.

Upowszechnienie e-transakcji nie tylko pomoże walczyć z szarą strefą, ale przyniesie też korzyści samym firmom, np. powodując zwiększenie puli ich klientów i redukując czas spędzany na rozliczaniu gotówki.źródło: ShutterStock

Wybrani przedsiębiorcy będą musieli wyposażyć się w terminale do obsługi kart płatniczych czy aplikacji mobilnych lub inny bezgotówkowy instrument płatniczy. Wsparcie finansowe na takie usługi będą mogli uzyskać z Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Docelowo ma on zarządzać środkami, które pozwolą na sfinansowanie terminali dla 600 tys. firm. Takie rozwiązania zaproponowało Ministerstwo Rozwoju w przekazanym właśnie do konsultacji projekcie ustawy dotyczącej rozwoju płatności elektronicznych, który DGP jako pierwszy zapowiadał w ubiegłym tygodniu.

Jak przekonuje resort, upowszechnienie e-transakcji nie tylko pomoże walczyć z szarą strefą, ale przyniesie też korzyści samym firmom, np. powodując zwiększenie puli ich klientów i redukując czas spędzany na rozliczaniu gotówki. Wykaz przedsiębiorców zobowiązanych do oferowania co najmniej jednej bezgotówkowej formy płatności zostanie określony w rozporządzeniu. Jak szacuje ministerstwo, nowe przepisy będą dotyczyć ok. 215 tys. punktów usługowo-handlowych. Według badania NBP opublikowanego pod koniec ubiegłego roku w przeliczeniu na milion mieszkańców w Polsce działało niecałe 13 tys. urządzeń do przyjmowania płatności elektronicznie (głównie terminale POS). W całej Unii Europejskiej niższy wskaźnik odnotowano jedynie na Węgrzech, Słowacji, w Irlandii i Rumunii.

Za pomocą przelewu elektronicznego lub karty będzie można także uregulować należności podatkowe, opłaty skarbowe i lokalne w urzędach podatkowych oraz organach administracji rządowej i samorządowej. Wyposażenie ich w terminale płatnicze ma być zagwarantowane w ramach specjalnego programu wsparcia dla płatności bezgotówkowych realizowanego od pół roku przez Ministerstwo Rozwoju wraz z Krajową Izbą Rozliczeniową. Biorące w nim udział jednostki (jak dotąd zgłosiło się ok. 750 urzędów, w sporej części z nich zainstalowano już terminale lub WebPOS Paybynet, czyli swoisty internetowy odpowiednik terminala) nie są obciążane żadnymi kosztami związanymi z wykorzystywaniem i obsługą urządzeń czy oprogramowania.


Pozostało jeszcze 19% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane