statystyki

Rząd stawia na bezgotówkowe płatności

autor: Emilia Świętochowska28.11.2017, 06:46; Aktualizacja: 28.11.2017, 09:22
Upowszechnienie e-transakcji nie tylko pomoże walczyć z szarą strefą, ale przyniesie też korzyści samym firmom, np. powodując zwiększenie puli ich klientów i redukując czas spędzany na rozliczaniu gotówki.

Upowszechnienie e-transakcji nie tylko pomoże walczyć z szarą strefą, ale przyniesie też korzyści samym firmom, np. powodując zwiększenie puli ich klientów i redukując czas spędzany na rozliczaniu gotówki.źródło: ShutterStock

Wybrani przedsiębiorcy będą musieli wyposażyć się w terminale do obsługi kart płatniczych czy aplikacji mobilnych lub inny bezgotówkowy instrument płatniczy. Wsparcie finansowe na takie usługi będą mogli uzyskać z Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Docelowo ma on zarządzać środkami, które pozwolą na sfinansowanie terminali dla 600 tys. firm. Takie rozwiązania zaproponowało Ministerstwo Rozwoju w przekazanym właśnie do konsultacji projekcie ustawy dotyczącej rozwoju płatności elektronicznych, który DGP jako pierwszy zapowiadał w ubiegłym tygodniu.

Jak przekonuje resort, upowszechnienie e-transakcji nie tylko pomoże walczyć z szarą strefą, ale przyniesie też korzyści samym firmom, np. powodując zwiększenie puli ich klientów i redukując czas spędzany na rozliczaniu gotówki. Wykaz przedsiębiorców zobowiązanych do oferowania co najmniej jednej bezgotówkowej formy płatności zostanie określony w rozporządzeniu. Jak szacuje ministerstwo, nowe przepisy będą dotyczyć ok. 215 tys. punktów usługowo-handlowych. Według badania NBP opublikowanego pod koniec ubiegłego roku w przeliczeniu na milion mieszkańców w Polsce działało niecałe 13 tys. urządzeń do przyjmowania płatności elektronicznie (głównie terminale POS). W całej Unii Europejskiej niższy wskaźnik odnotowano jedynie na Węgrzech, Słowacji, w Irlandii i Rumunii.

Za pomocą przelewu elektronicznego lub karty będzie można także uregulować należności podatkowe, opłaty skarbowe i lokalne w urzędach podatkowych oraz organach administracji rządowej i samorządowej. Wyposażenie ich w terminale płatnicze ma być zagwarantowane w ramach specjalnego programu wsparcia dla płatności bezgotówkowych realizowanego od pół roku przez Ministerstwo Rozwoju wraz z Krajową Izbą Rozliczeniową. Biorące w nim udział jednostki (jak dotąd zgłosiło się ok. 750 urzędów, w sporej części z nich zainstalowano już terminale lub WebPOS Paybynet, czyli swoisty internetowy odpowiednik terminala) nie są obciążane żadnymi kosztami związanymi z wykorzystywaniem i obsługą urządzeń czy oprogramowania.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane