Jak walczyć z piramidami finansowymi

autor: Patryk Słowik18.11.2017, 08:30
Model biznesowy piramidy finansowej właśnie na tym się opiera, że przez pewien czas jest ona wypłacalna, aż wypłacalna być przestaje.

Model biznesowy piramidy finansowej właśnie na tym się opiera, że przez pewien czas jest ona wypłacalna, aż wypłacalna być przestaje.źródło: ShutterStock

Nasz ubiegłotygodniowy tekst o DasCoinie „Przekręt na lepszego bitcoina” (Magazyn DGP nr 218, 10-12 listopada 2017) wywołał ogrom komentarzy. Pomijając te pokroju „dobrze, że o tym napisaliście” oraz „wy marne pismaki, zazdrościcie ludziom sukcesu”, warto zwrócić uwagę na opinie dotyczące tego, jak w takich sytuacjach powinno zachowywać się państwo.

Gwoli przypomnienia: z Jakubem Styczyńskim napisaliśmy, że DasCoin to piramida finansowa, której twórcy podpinają się pod sukces bitcoina. Cały twór udaje kryptowalutę, ale nią nie jest. Choćby dlatego, że kryptowalutami można swobodnie obracać, a wartość DasCoina jest ustalana przez jego twórców. W przypadku bitcoina nie ma też mowy o tym, by ktokolwiek płacił nam za zachęcanie znajomych do jego zakupu. Natomiast model biznesowy DasCoina oparty jest na wynagradzaniu tych, którzy przyciągną kolejnych nabywców. Modelowy przykład schematu Ponziego, czyli mówiąc wprost – piramidy finansowej.

W tekście postawiliśmy też tezę, że sprawa Amber Gold niczego nas nie nauczyła. Nie nauczyła ludzi, którzy dalej pakują pieniądze w przekręty. Ale nie nauczyła też urzędników i prokuratorów, którzy działają tak opieszale, że prędzej DasCoin padnie, niż jego działalność zostanie zablokowana przez organy państwa. A straty ludzi z dnia na dzień będą rosły. Ale są też głosy oburzenia po naszym tekście. Przykład? Marcin Dziadkowiak, zastępca redaktora naczelnego w Bankier.pl, pisze tak: „Wiele wskazuje na to, że instytucje powołane do zabezpieczenia Polaków przed różnej maści oszustami i tym razem będą działały zbyt wolno (przypomnę, że Marcin P. już 5 lat siedzi w areszcie bez wyroku), lub, co równie naganne, przekroczą swoje uprawnienia (patrz postępowanie Komisji Nadzoru Finansowego wysyłające pismo do banków w sprawie ryzyka wizerunkowego przy obsługiwaniu instytucji z listy ostrzeżeń, co w rzeczywistości skazuje także uczciwe biznesy, które – jak być może okaże się po prokuratorskim śledztwie – znalazły się niesłusznie na tej liście, na bankową banicję). Jednak proponowane w artykule »DGP« »lekarstwa« na trapiącą od zawsze ludzkość chorobę będą moim zdaniem równie skuteczne co leczenie dżumy cholerą”.

To tak naprawdę spór o rolę państwa w takich sytuacjach jak Amber Gold czy DasCoin. Warto więc odpowiedzieć na zarzuty wszystkich, którzy zarzucili nam m.in. przyzwolenie na tworzenie państwa totalitarnego (to też wniosek red. Dziadkowiaka).


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Cyklon(2017-11-18 10:13) Zgłoś naruszenie 40

  No dobrze a co zrobić z firmami zagranicznymi takimi jak DeGiro - niby pośrednik w zakupie instrumentów finansowych a w rzeczywistości naganiacz inwestorów dla wybranych instytucji finansowych , kupujesz poprzez nich na przykład opcję (na giełdzie tylko za ich pośrednictwem lub od nich gdy uznają że chcą ci sprzedać mają je lub kupią z zarobkiem dla ciebie)) i się nie możesz wycofać bo ci blokują możliwość operacji do momentu aż stracisz, a jak coś zyskałeś to nie możesz wypłacić gotówki aż nie zainwestujesz tak że stracisz. Poza tym działają razem z mafią sydowska ściągającą haracze od kredytów, nawet sami wystawiają im tych klientów którym udzielili kredytu (lewar). Firma notowana na giełdzie w Holandii i takie wyrafinowane przekręty - nie dla pierwszych naiwnych !!!.

  Odpowiedz
 • on(2017-11-18 11:55) Zgłoś naruszenie 30

  Kiedy splajtował SKOK KASA POLSKA syndyk masy upadłościowej sprzedał wierzytelności firmie PROFIT z Warszawy , która je od niego je po kryjomu odkupiła i wysyła do byłych członków nakazy zapłaty z terminem 7 dniowym ,za niby niezapłacone podwyższone , podwojone potajemnie udziały przez RADĘ SKOKU ,celem pokrycia strat za 2015 r.W tą akcję są wkręceni niczego nieświadomi byli członkowie tej KASY POLSKA , bez względu na to czy mieli lokaty, czy kredyty. Mnie skasowano na 800 zł..Czy ktoś z byłej RADY NADZORCZEJ SKOK KASA POLSKA powinien wyjaśnić przed prokuratorem , dlaczego tak zrobiono , nie powiadamiając swoich członków.o tej podwyższce udziałów ?

  Odpowiedz
 • prawnik(2017-11-18 10:26) Zgłoś naruszenie 20

  Uczyć, uczyć, uczyć. Pokazywać, że jeśli jakiś podmiot obiecuje zysk będący 15-krotnością oprocentowania lokaty terminowej, to jest to oszustwo. Przypominać, że chciwość nie bez przyczyny jest jednym z grzechów głównych. I zacząć działać międzydyscyplinarnie. Być może wskazane byłoby, by KNF i UOKiK mieli do dyspozycji zespoły prokuratorów łącznikowych. Działające wspólnie i w porozumieniu (a może pod kierownictwem) instytucji mającymi większe doświadczenie w sprawach finansowych i konsumenckich. Bo wiemy już, czemu Polska nie poradziła sobie z Amber Gold. Organy fachowe KNF, UOKiK i wywiad próbowały cokolwiek zrobić. Podobnie Prokuratura. Ale w Prokuraturze śledztwo dostała pojedyncza osoba, która, mając swój zwykły referat włamań, pobić, znętów, miała sobie z nim poradzić (z pomocą jednego biegłego, który w oczywisty sposób nie mógł podołać). I w efekcie wszyscy coś robili, ale synergii zabrakło. Działania wspólnego. Więc efekt był spóźniony i niepełny.

  Odpowiedz
 • j.(2017-11-18 12:30) Zgłoś naruszenie 03

  No, ale gdyby ci, którzy kręcą tym całym DasCoin-em zapisali się do KOD-u, chodzili na "czarne marsze", albo jawnie popierali "totalną", to chyba "dobra zmiana" szybko by się do nich dobrała, no nie?...

  Odpowiedz
 • I o to szło(2017-11-19 12:57) Zgłoś naruszenie 00

  Wyprowadzić naukę religii ze szkól. Wprowadzić naukę myślenia i nie wierzenia nikomu, kto obiecuje cuda za życia lub po śmierci. Do mnie przyszedł meil z Amber Gold - podpisany przez r. pr. Po przeczytaniu, że A.B. to s-ka z o.o. nie weszło mi się w taki kant. Mam przeszło 60 lat i wielu próbuje mnie okantować. Szczególni młodzi są arogancyj a rodzice ich do tego zachęcają. Przebudzenia są bolesne. Nie daję się też nabrać na rzekomą dobroć - bo oceniam ludzi po zachowaniu ich dzieci, które stanowią piękne zwierciadło poglądów rodziców. Teraz jest sojusz tronu i ołtarza. Czyli sojusz aroganckich urzędników świeckich ze świętymi, pozbawionymi sumień oszustami jak T. Rydzyk, Am.Gold. Das Coin. Suweren jest sam sobie winien. Mieli świeckie państwo, zachciało się świętego państwa. Otumanieni młodzi, nawet nie wiedzą w jakim świętym łajnie codzienności żyją.

  Odpowiedz
 • sbb(2017-11-18 13:15) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety tak jest jak rządy dają przyzwolenie jeśli się macza łapy i to nie tylko poprzednicy ci rządzący teraz też są wplatani jak prawnicy adwokaci, sędziowie czy prokuratorzy, nikt nie robi przekrętow jak nie ma za plecami osoby wysoko postawionej tak i afery paliwowe. Mięsne i wiele innych, i tzw słupy jak uderza to w słupa nie urzędasy z ministerstw czy posłów lub mafi prawniczej, to wszystko to jest na skalę polski. Może nie wiąże się z tematem ale te wszystkie parabanki czy pseudofirmy co udzielają pożyczek państwo na to pozwala większość tych firm to piora tam Mafijne pieniądze z niewiadomych źródeł skąd mają te pieniądze na udzielanie pożyczek, w tym kraju nie ma kontroli. Lub to robią celowo, aby kryć swoich

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane