statystyki

Brak informacji o wahaniach kursu franka to za mało, by móc pozwać bank

autor: Agnieszka Bąk-Bergander11.07.2017, 09:41; Aktualizacja: 11.07.2017, 10:17
Uznanie dokonanej czynności, czyli zawarcia z bankiem umowy kredytowej, za nieważną, oznacza, że osoby pokrzywdzone mogą żądać zwrotu zapłaconej bankowi kwoty.

Uznanie dokonanej czynności, czyli zawarcia z bankiem umowy kredytowej, za nieważną, oznacza, że osoby pokrzywdzone mogą żądać zwrotu zapłaconej bankowi kwoty.źródło: ShutterStock

Jestem przedsiębiorcą. Kilka lat temu zaciągnąłem kredyt we frankach szwajcarskich. Ponieważ wzrósł kurs tej waluty, obecnie płacę ponaddwukrotnie wyższe raty niż na początku spłacania kredytu. Przy zawieraniu umowy nikt z banku nie poinformował mnie, że będę płacił tak wysokie raty, nie informowano mnie o ryzyku tak znacznego wzrostu ceny franka. Czy mogę pozwać bank do sądu i domagać się obniżenia rat?

Osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach, często twierdzą, że zostały błędnie poinformowane przez pracownika banku o zasadach i warunkach spłaty zobowiązania. W takiej sytuacji, oprócz kierowania skarg do Komisji Nadzoru Finansowego (a w przypadku konsumentów – również do rzecznika konsumentów), możliwe jest wystąpienie na drogę cywilnego postępowania sądowego. Uprawnienia te dotyczą również osób, które zawierały umowę kredytową jako przedsiębiorcy.

Uznanie zawarcia umowy za nieważne

Podstawą dochodzenia przez kredytobiorców ewentualnych roszczeń od instytucji finansowych może być w takim przypadku art. 84 par. 1 i 2 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Zgodnie z tym przepisem w razie błędu co do treści czynności prawnej można się uchylić od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak było ono złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, choćby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością go zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej. Jednak można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod jego wpływem i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Konieczne oświadczenie

Uznanie dokonanej czynności, czyli zawarcia z bankiem umowy kredytowej, za nieważną, oznacza, że osoby pokrzywdzone mogą żądać zwrotu zapłaconej bankowi kwoty. Odzyskanie pieniędzy w powołaniu się na błąd wymaga podjęcia wielu czynności materialnych i procesowych oraz zachowania ustawowych terminów. Stanowi o tym art. 88 par. 1 i 2 k.c. Zgodnie z jego brzmieniem uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. Ważne są terminy, bo uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli wygasa z upływem roku od dnia wykrycia błędu.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane