statystyki

Aukcyjna walka o moc. Jak Komisja Europejska oceni projekt Ministerstwa Energii

autor: Emilia Świętochowska08.12.2016, 07:36; Aktualizacja: 08.12.2016, 10:05
żarówka, prąd

Projekt przewiduje wprowadzenie mechanizmu rynkowego, zgodnie z którym państwo płaciłoby elektrowniom już za samą gotowość do dostarczenia prądu, gdyby było takie zapotrzebowanie.źródło: ShutterStock

Przepisy o rynku mocy, które mają wejść w życie już w przyszłym roku, nie zostaną uznane za niedozwoloną pomoc publiczną – uważają eksperci od prawa energetycznego. Zanim ustawa będzie mogła wejść w życie, zatwierdzić ją musi Komisja Europejska.

– Nie widzę w projekcie Ministerstwa Energii niczego, co byłoby dla KE kontrowersyjne. Zwłaszcza patrząc na jej wcześniejsze decyzje dotyczące podobnych rozwiązań – mówi Grzegorz Pizoń, specjalista od prawa energetycznego w kancelarii prawnej EY Law.

Przygotowany przez resort energii projekt regulacji rynku mocy to odpowiedź na problemy ze stabilnością dostaw w Polsce. Niektóre przedsiębiorstwa miały już okazję odczuć je w sierpniu zeszłego roku, kiedy na odbiorców przemysłowych nałożono ograniczenia w odbiorze energii elektrycznej, czyli tak naprawdę zmuszono je do zmniejszenia produkcji.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie