statystyki

Węgiel, czyli zielona energia. Strategia (niekoniecznie) ekologiczna

autor: Karolina Baca-Pogorzelska08.12.2016, 07:56; Aktualizacja: 08.12.2016, 08:22
telewizor, tv

ok. 85 zł jest droższa megawatogodzina energii wyprodukowana z biomasy od tej z energii wiatrowejźródło: ShutterStock

ENERGETYKA Ekolodzy straszą paleniem drewna z Puszczy Białowieskiej, eksperci ostrzegają przed wyższymi cenami prądu. Powód: rząd ma zamiar dofinansowywać energię ze współspalania kopaliny z biomasą

Jeśli rozporządzenie dotyczące przyszłorocznej aukcji dla odnawialnych źródeł energii (OZE) zostanie opublikowane w takiej postaci, jak wygląda jego projekt, to koszt produkcji zielonej energii w Polsce wzrośnie – ostrzegają producenci energii odnawialnej.

Aukcje, o których w nim mowa, to nowy system wsparcia zielonej energii. Polegają na zamówieniu przez państwo określonej ilości prądu wytworzonego w źródłach odnawialnych po określonych w rozporządzeniu cenach referencyjnych. Ceny te różnią się w zależności od źródła produkcji prądu.

Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia w sprawie wielkości i wartości aukcji dla OZE na rok 2017 Ministerstwo Energii zakłada głównie wspieranie technologii wykorzystujących biogaz oraz biomasę. Średni koszt uzyskania 1 MWh w tych technologiach to według założeń rządu od 415 zł za 1 MWh (biomasa) do 550 zł za 1 MWh (biogaz rolniczy).

Według założeń projektu w wyniku przyszłorocznej aukcji ma powstać 300 MW mocy w niedużych farmach fotowoltaicznych oraz tylko 150 MW mocy w nowych farmach wiatrowych (to ok. 35 proc. mniej niż dotychczas), dla których koszt wytworzenia energii założono odpowiednio na 400 zł za 1 MWh i 330 zł za 1 MWh.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • angela(2016-12-13 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  ma być ekologicznie i tanio? co ma zrobić przeciętny obywatel naszego pięknego kraju?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gpa(2016-12-08 14:52) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego dopuszczany jest do sprzedaży węgiel gorszej jakości niż ten wydobywany w Polsce. Tańszy węgiel z Ukrainy to badziewie zanieczyszczające powietrze, powinien więc być wyeliminowany z rynku.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński Filipiński(2016-12-09 00:17) Zgłoś naruszenie 00

  Energia elektryczna wytwarzana ekologicznie, będzie barwiona na zielono, ta wytwarzana z biomasy i kopalin na niebiesko, pozostała będzie czerwona. To, że każda z nich będzie droższa od tej która powoduję, że żarówki świecą na biało, jest pewne. Swoją drogą, czemu wszechmocna UE nie zajmie się problemem wciąż skracającej się ich żywotności? Bo tu, wyraźnie dostrzegam cofanie się postępu technologicznego o który według oficjalnego słowotoku zabiegamy. Do zielonej i niebieskiej dopłacę producentowi "bo mu się nie opłaca produkować" do czerwonej dopłacę za karę, bo producent by jej nie produkował gdybym jej nie zużywał. Jeszcze nie wiem jak w praktyce je rozróżniać, ale z zasadzie po co, skoro za wszystkie zapłacę?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie