Minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid ibn Abd al-Aziz al-Falih oświadczył w niedzielę, na wspólnej konferencji prasowej ze swym rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Nowakiem, że okres niskich cen ropy i bessy na rynkach naftowych dobiega końca.

Według al-Faliha poprawiły się fundamentalne parametry rynku, w tym równowaga popytu i podaży surowca. Saudyjski minister powiedział też, że "jest optymistą”, jeśli chodzi o ceny ropy, które powinny rosnąć również ze względu na to, że od blisko dwóch miesięcy topnieją zapasy surowca w USA.

Al-Falih pochwalił też "dobre relacje" między jego krajem a Rosją i poinformował, że doszło do "zbliżenia stanowisk" Moskwy i Rijadu w kwestiach dotyczących ropy.

Nowak oznajmił, że stosunki rosyjsko-saudyjskie są obecnie lepsze niż kiedykolwiek i dodał, że obie strony zawiązały też "partnerstwo technologiczne, dotyczące nowych projektów, które w niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone w życie".

Saudyjski minister wyjaśnił, że Nowak spotkał się podczas swej wizyty w Arabii ze swymi odpowiednikami z krajów Zatoki Perskiej oraz przedstawicielami władz w Rijadzie, a także zwiedził instalacje naftowe saudyjskiego koncernu Aramco.

W spotkaniu w Rijadzie uczestniczył również minister energetyki Kataru i zarazem szef OPEC Muhammad ibn Salih as-Sada, który poinformował, że w poniedziałek odbędzie się też spotkanie Rosja-OPEC.

Rijad to faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC. Arabia Saudyjska i Rosja zaspokajają wspólnie 21 proc. globalnego popytu na ropę.

Państwa OPEC, Rosja oraz inni producenci ropy, których budżety ucierpiały na skutek utrzymujących się od dawna niskich cen surowca, spotkały się we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowego Forum Energetycznego (IEF), w nadziei na wypracowanie wspólnego stanowiska, mającego ustabilizować rynki naftowe przed oficjalnym szczytem OPEC planowanym na listopad w Wiedniu.