Ceny ropy naftowej w piątek wzrosły, jednak w ujęciu tygodniowym surowiec nadal tanieje. To reakcja inwestorów przyjęty właśnie przez Unię Europejską osiemnasty pakietu sankcji wobec Rosji.
UE przyjmuje 18. pakiet sankcji. Ropa drożeje
Amerykańska ropa Brent zwyżkowała w piątek 18 lipca 2025 r. o 0,72 procenta, osiągając cenę 70,02 dolara za baryłkę, natomiast cena ropy WTI poszła w górę o 0,9 procenta, do poziomu 68,15 dolara za baryłkę. Przy takich wartościach tygodniowa strata wyniosłaby odpowiednio około 0,5 oraz 0,4 procenta.
Nowe restrykcje unijne zakładają dalsze ograniczenia działalności rosyjskiego sektora naftowego i energetycznego oraz obniżenie górnej granicy cenowej, po jakiej państwa europejskie mogą kupować ropę z Rosji, do 47,6 dolara za baryłkę. Pomimo wprowadzenia wcześniejszych limitów cenowych oraz rozszerzenia listy podmiotów objętych sankcjami, Europie nie udało się jak dotąd wyraźnie zahamować rosyjskiego eksportu surowca za pomocą sankcji. Z tego powodu eksperci i komentatorzy rynku są sceptyczni, jeśli chodzi o realny wpływ nowych sankcji wobec Rosji. W rozmowie z GazetaPrawna.pl, dr Jakub Bogucki, analityk rynku ropy z ePetrol.pl, tłumaczy, że obecnie sednem zainteresowania Rosji stały się rynki azjatyckie, dla których europejskie regulacje nie są wiążące. - Tak więc, Rosja nawet mimo tych rozwiązań nie będzie mieć do końca "związanych rąk" - mówi Jakub Bogucki.
Część inwestorów wyczekuje także ewentualnych kolejnych kroków ze strony Stanów Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump zagroził w mijającym tygodniu nałożeniem sankcji na kraje importujące rosyjski surowiec, jeśli Moskwa nie porozumie się w ciągu pięćdziesięciu dni w kwestii zawieszenia broni na terytorium Ukrainy. W ocenie analityków z Commerzbanku, kluczowe będą przyszłe decyzje administracji amerykańskiej dotyczące polityki taryfowej i sankcyjnej.
Dodatkowym wsparciem dla cen ropy okazały się ataki dronów na pola naftowe w irackim Kurdystanie. W cztery dni trwania akcji poraziły one około połowę tamtejszej produkcji, która spadła z 280 do 130 tysięcy baryłek dziennie. Odpowiedzialność za te działania tradycyjnie przypisuje się bojówkom wspieranym przez Iran, choć żadna z grup nie przyznała się oficjalnie do tych ataków. Mimo zniszczeń rząd federalny Iraku ogłosił w czwartek 17 lipca 2025 r., że Kurdystan wznowi eksport ropy rurociągiem do Turcji po przerwie, która trwa już ponad dwa lata.
18. pakiet sankcji a rynek ropy
Komisja Europejska przedstawiła pierwsze propozycje 18. pakietu sankcji 10 czerwca 2025 r. Ostateczna decyzja o jego przyjęciu zapadła w piątek 18 lipca 2025 r., gdy po wcześniejszych wątpliwościach Słowacji dotyczących bezpieczeństwa dostaw gazu kraj ten wycofał sprzeciw dzięki unijnym gwarancjom dotyczącym importu surowca. W trakcie negocjacji opór zgłaszały także Grecja, Cypr i Malta, obawiające się negatywnego wpływu na własne sektory energetyczne, jednak ostatecznie wszystkie państwa członkowskie wyraziły zgodę na pakiet.
W ramach sankcji wprowadzono także zakaz transakcji związanych z infrastrukturą Nord Stream oraz wpisano na listę ponad 100 tankowców z tzw. „floty cieni”, podejrzewanych o omijanie wcześniejszych sankcji. Rozszerzono również restrykcje na eksport technologii podwójnego zastosowania oraz na rosyjskie instytucje finansowe, co ma na celu dalsze odcięcie finansowania rosyjskiego sektora energetycznego i zbrojeniowego.