statystyki

Koncesja uniemożliwi rozwiązanie umowy z producentem energii

autor: Michał Culepa21.09.2016, 07:28; Aktualizacja: 21.09.2016, 08:47
prąd-gaz-euro-energetyka-pieniądze

Strony ustaliły, że umowa będzie mogła zostać rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym.źródło: ShutterStock

Jeżeli producent energii odnawialnej uzyskał już koncesję, to nie można skutecznie rozwiązać z nim długoterminowej umowy sprzedaży energii – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła umowy, jaką zawarła spółka B. z firmą E.O. – spółką należącą do konsorcjum energetycznego E. działającego głównie na terenie Wybrzeża, Kujaw i południowej Wielkopolski. Spółka B. działała także w branży energetycznej, była inwestorem i właścicielem elektrowni wiatrowej znajdującej się na Pomorzu, która miała składać się z 12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 30 MW. Spółka B. zawarła w kwietniu 2010 r. umowy z firmą E.O. na sprzedaż do sieci publicznej energii wytworzonej w elektrowni wiatrowej. Pierwsza z umów dotyczyła sprzedaży samej energii do sieci publicznej, druga – sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii.

Strony ustaliły, że umowa będzie mogła zostać rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym. Złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy było dopuszczalne m.in. w sytuacji, gdy firma B. nie uzyska koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej lub uzyskaną koncesję utraci i nie uzyska nowej w ciągu kolejnych pięciu miesięcy. Zastrzeżono też możliwość rozwiązania umowy za miesięcznym wypowiedzeniem w przypadku, gdy firma B. nie otrzyma koncesji do końcowego terminu umownego. Podobne postanowienia zawierała także druga umowa dotycząca sprzedaży praw majątkowych ze świadectw pochodzenia energii.

Planowaną datę uruchomienia elektrowni wiatrowej i rozpoczęcia sprzedaży energii ustalono ostatecznie na koniec września 2012 r., a termin końcowy dla uzyskania koncesji przez spółkę B. na 31 marca 2013 r.

Inwestycja się jednak przedłużyła, także z powodów formalnych. Spółka B. uzyskała bowiem częściową koncesję na sprzedaż energii dopiero w styczniu 2013 r., jedynie na 3 turbiny o łącznej mocy 7,5 MW. Termin do ostatecznego uruchomienia produkcji i sprzedaży energii z pozostałych turbin minął 31 marca 2013 r., ale spółka B. uzyskała ostatecznie koncesję na wytwarzanie energii przez całą elektrownię dopiero 24 kwietnia 2013 r.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie