statystyki

20. stopień zasilania na ulgowo

autor: Adam Sofuł04.08.2016, 08:04; Aktualizacja: 04.08.2016, 08:15
Ustalenie wymiaru kary leży w kompetencjach prezesa URE

Ustalenie wymiaru kary leży w kompetencjach prezesa UREźródło: ShutterStock

Według URE nawet 1200 firm, a więc znaczna część z ok. 8 tys., których sprawa dotyczyła, mogło nie podporządkować się ograniczeniom w poborze prądu.

Na początku sierpnia ubiegłego roku polski system energetyczny stanął pod ścianą – długotrwałe upały obniżyły poziom rzek, co sprawiło, że elektrownie musiały ograniczać produkcję energii ze względu na kłopoty z chłodzeniem bloków. Pojawiła się groźba blackoutu, czyli niekontrolowanego wyłączenia znacznej części systemu. Gdy zapotrzebowanie na energię jest większe niż produkcja, dochodzi do wyłączenia przeciążonych bloków. Ich odbiorców przejmują kolejne bloki i – jak w dominie – także są wyłączane z powodu przeciążenia. Nie ma mowy o ograniczeniach – prądu pozbawieni są wszyscy odbiorcy.

Aby się przed tym uchronić, Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły 20. stopień zasilania, czyli ograniczenia w poborze energii dla większych odbiorców – takich, dla których wielkość mocy umownej określona w umowach została ustalona powyżej 300 kW. Są to głównie przedsiębiorstwa produkcyjne oraz handlowo-usługowe. Takich firm jest ok. 8 tys. Ograniczenia nie dotyczą gospodarstw domowych, szpitali czy instalacji wojskowych.

Wkrótce po tych wydarzeniach URE zapowiedział, że będzie kontrolować stosowanie się odbiorców do wprowadzonych ograniczeń. Efekty tej kontroli są zaskakujące. Okazuje się, że bardzo wiele firm nie wzięło sobie tych ograniczeń do serca. Efekt? Regulator wszczął ok. 1200 postępowań w związku z możliwością naruszenia przez odbiorców obowiązku stosowania się do ograniczeń w poborze energii elektrycznej. A to wcale nie musi być koniec, bo analizy danych za sierpień ubiegłego roku wciąż trwają.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie