statystyki

Produkcja gazu z węgla: PGE kupi od Siemensa technologię zgazowania na powierzchni?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska12.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 12.07.2016, 08:13
gaz-energetyka-surowce

Siemens, który odchodzi od węgla, pozbywa się ośrodka badawczego we Freibergu – chce sprzedać sprawdzoną i stosowaną technologię produkcji gazu z węgla.źródło: ShutterStock

PGE przygląda się możliwości zakupu od Siemensa technologii zgazowania na powierzchni – wynika z informacji DGP. Coraz bliżej budowy instalacji pilotażowej jest Grupa Azoty. To rozwiąże problem nadpodaży?

Siemens, który odchodzi od węgla, pozbywa się ośrodka badawczego we Freibergu – chce sprzedać sprawdzoną i stosowaną technologię produkcji gazu z węgla. Jak ustaliliśmy, sprawie przygląda się PGE, choć są to na razie informacje nieoficjalne. – Nie analizujemy tego projektu – zapewnia Maciej Szczepaniuk, rzecznik spółki.

– Tylko na początku, dzięki zakupowi tej technologii PGE mogłoby zbudować kilka reaktorów do przerabiania paliwa w postaci stałej na gaz. Warunek jest jeden: dokładne due diligence, które odpowie na pytanie, czy faktycznie warto w to zainwestować – wyjaśnia DGP osoba znająca sprawę.

Oficjalnie mówi się za to o pierwszej instalacji, którą miałaby wybudować w Kędzierzynie-Koźlu Grupa Azoty. Konsorcjum Grupy Azoty, Tauronu i KGHM zleciło przygotowanie studium wykonalności dla pierwszej instalacji zgazowania. Kosztowało ok. 1 mln zł. Przygotowała je firma Foster Wheeler Italiana. Jest gotowe od lutego, ale wciąż nie zostało oficjalnie zaprezentowane. Instalacja jest przewidziana na ok. 1 mln ton węgla rocznie i pozwalałaby produkować 400 mln m sześc. gazu. W zależności od wyboru technologii i oczekiwanych efektów jej koszt to 2–3 mld zł.

W Polsce prowadzony był w 2014 r. eksperyment podziemnego zgazowania węgla tzw. metodą szybową z wykorzystaniem infrastruktury czynnej kopalni Wieczorek Katowickiego Holdingu Węglowego. W ciągu 53 dni przerobiono ok. 250 ton węgla i wytworzono 900 tys. m sześc. gazu. – W oparciu o uzyskane wyniki w skali pilotażowej opracowane zostały optymalne konfiguracje tego typu układów. Będą stanowiły podstawę budowy krajowych instalacji demonstracyjnych, a w przypadku opłacalności technologii i braku niekorzystnych oddziaływań na środowisko szerszego rozpowszechnienia. Mamy już studium wykonalności, szukamy potencjalnego inwestora – informuje Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik Głównego Instytutu Górnictwa.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie