Od poniedziałku kierowców w Polsce czeka niemiłe zaskoczenie na stacjach paliw. Benzyna 95 podrożeje, dorównując cenie diesla. Skąd taka nagła zmiana? Ile trzeba zapłacić za paliwo?

Raport cen paliw. Co się zmienia? Jakie ceny na stacjach?

W trakcie majówki cena benzyny 95 osiągnęła wysoki poziom, zbliżając się do 6,66 zł za litr, podczas gdy cena diesla wciąż utrzymuje się na stabilnym poziomie około 6,69 zł za litr. Tymczasem gaz LPG w długi weekend można było zatankować za 2,84 zł za litr.

Analiza rynku paliwowego

Analitycy portalu e-petrol.pl zauważyli, że w ostatnich dniach kwietnia wykresy hurtowych cen paliw dość wyraźnie się rozchodzą. Benzyna systematycznie drożeje, podczas gdy diesel staje się tańszy. Choć sytuacja ta jest typowa dla polskiego rynku paliw, w tym roku spadek cen diesla nastąpił nieco później niż zazwyczaj.

Prognozy cen paliw

Ceny benzyny 95 w rafineriach wzrosły niewiele, bo o 0,11 proc. To przełożyło się na podwyżkę o 6 zł na 1000 litrów. Natomiast ceny olejów napędowych i opałowych odnotowały nieznaczne spadki. W trakcie majówki, za paliwa w sprzedaży hurtowej trzeba zapłacić średnio 5179,40 zł netto za 1000 litrów benzyny bezołowiowej 95 i 5241,20 zł netto za taką samą ilość oleju napędowego.

Ceny detaliczne na stacjach paliw

Sytuacja właścicieli stacji paliwowych nieznacznie się poprawiła. Marża detaliczna wyniosła na benzynie „95” około 11 groszy, a na każdym litrze diesla sprzedawcy zarabiali 26 groszy. Tym gorzej dla kierowców. W przypadku benzyny 95, średnie ceny powinny oscylować między 6,62 a 6,72 zł za litr, podobnie jak diesel, który może kosztować od 6,63 do 6,73 zł za litr. Ceny autogazu prawdopodobnie zmienią się minimalnie.