statystyki

Jak się kręci węglowy diabelski młyn

autor: Karolina Baca-Pogorzelska09.03.2016, 07:52; Aktualizacja: 09.03.2016, 08:14

Firma PGNiG Termika złożyła ofertę zakupu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej od Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Sęk w tym, że to jedynie niewielki zastrzyk finansowy dla JSW, która potrzebuje solidnej kroplówki.

Jako dziecko uwielbiałam jeździć do Parku Śląskiego w Chorzowie. Z perspektywy znajdującego się tam 40-metrowego diabelskiego młynu wydawało mi się, że widzę cały Śląsk. Niektórym jednak wydaje się, że doskonale widzą Śląsk z perspektywy Warszawy. A zarządzanie na odległość to jednak spore wyzwanie.

Tak jest w przypadku państwowego górnictwa. Od miesięcy słyszymy o ratowaniu Kompanii Węglowej, a ostatnio niektórzy zauważyli, że w dość kiepskiej kondycji (o ile nie gorszej) jest również Jastrzębska Spółka Węglowa. Ba, nawet minister energii Krzysztof Tchórzewski przyznał, że JSW potrzeba ponad 1 mld zł, dlatego nie wyklucza, że spółka będzie się pozbywać części swoich aktywów.

Jakiś czas temu „Rzeczpospolita” napisała, że PGNiG Termika może kupić od JSW jej Spółkę Energetyczną Jastrzębie wartą ok. 200 mln zł, ponieważ na szybko potrzebuje ok. 190 mln zł, by wypłacić załodze zaległe czternastki za 2015 r. (wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę). Kasa JSW jest bowiem puściusieńka, a wiadomo, że gdy spółka przestaje płacić wynagrodzenia, wniosek o ogłoszenie upadłości jest na wyciągnięcie ręki.

Sprzedaż części SEJ poratuje JSW tylko na chwilę. Niemniej jednak wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas niedawnego pobytu na Śląsku wymienił inne aktywa, których mogłaby się pozbyć JSW. Chodzi o wspomnianą już SEJ (nawet pakiet większościowy), ale też o udziały w dwóch koksowniach: w dąbrowskiej Przyjaźni i wałbrzyskiej Victorii (w obu jednak JSW miałaby zachować pakiety większościowe).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie