Energia pójdzie w kopalnie

autor: Patryk Słowik25.11.2015, 07:34; Aktualizacja: 25.11.2015, 07:46
prąd-gaz-euro-energetyka-pieniądze

WIG 20 zanotował wczoraj najniższy wynik od sześciu lat. Szczególna sytuacja dotyczy energetyki.źródło: ShutterStock

Notowania spółek giełdowych pikują. W ocenie ekspertów przyczyniają się do tego zapowiedzi polityków. W grę może wchodzić nawet odpowiedzialność karna zarządzających firmami

WIG 20 zanotował wczoraj najniższy wynik od sześciu lat. Szczególna sytuacja dotyczy energetyki.

Od początku roku rząd Platformy Obywatelskiej szukał sposobu na uratowanie kopalń. Miały w tym pomóc inwestycje spółek energetycznych uzależnionych od Skarbu Państwa. Wówczas politycy PiS nieoficjalnie mówili, że za brak odcięcia się od planów rządu przez zarządzających firmami – a co za tym idzie, za spadki notowań na GPW – można rozważać nawet zastosowanie odpowiedzialności karnej. Chodzi o art. 296 kodeksu karnego, który określa odpowiedzialność osób decyzyjnych za nadużycie uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nich obowiązku, które doprowadza do wyrządzenia spółce szkody majątkowej. Może za to grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, a jeżeli wyrządzona szkoda jest wielkich rozmiarów, zagrożenie wzrasta do 10 lat pozbawienia wolności.

Giełdowa niemoc

Giełdowa niemoc

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Teraz sytuacja się odwraca: władzę w spółkach energetycznych lada moment przejmą nominaci PiS. Powraca więc pytanie, czy udział w ratowaniu kopalń można by traktować jako przestępstwo.

Zapowiedź bez słów

Premier Beata Szydło w exposé sporo mówiła o górnictwie, zaś niewiele o przyszłości spółek energetycznych. Zdaniem ekspertów świadczy to o tym, że to właśnie na nich spocznie ciężar ratowania kopalń, np. w formie sfinansowania utworzenia specjalnej spółki, która przejmie część zakładów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie