Czerwiński poinformował, że we wtorek odbyło się spotkanie, na którym nakreślony został plan uruchomienia funduszu, który będzie tworzony przez spółki energetyczne i podmioty finansowe.

"Spółki te mają zadanie do jutra, do godziny 17.00, przedstawić formę pozyskania kapitału gotówkowego, który jest niezbędny, żeby można było zachować ciągłość w kopalniach i stworzyć to, co (...) sfinansuje w dłuższej perspektywie różne przedsięwzięcia w górnictwie" - powiedział minister skarbu.

Wśród tych działań, których wartość oszacował na 1,5 mld zł, minister Czerwiński wymienił restrukturyzację kopalń, w tym JSW i Kompanii Węglowej, sfinansowanie działań osłonowych, w tym urlopów górniczych i odpraw pieniężnych.

Czerwiński zaprzeczył spekulacjom medialnym, że spółki energetyczne nie chcą się zaangażować w pomoc górnictwu.

"Spotkałem się ze wszystkimi zarządami spółek energetycznych, one mają świadomość, że działania, które tworzymy, będą stanowiły początkowo pewne obciążenie" - powiedział.

Minister skarbu poinformował, że na przełomie lipca i sierpnia powstanie Nowa Kompania Węglowa, a kierowany przez specjalistyczną instytucję finansową fundusz, który ją dofinansuje, jest już założony i zarejestrowany.

"W tym funduszu powinny być i będą banki. Jeszcze nie rozmawiałem z KNF, ale będę z Komisją rozmawiał" - powiedział Czerwiński.