Jak poinformowało PGNiG w komunikacie na stronie internetowej, nowo odkryte złoże znajduje się na Morzu Północnym, w obrębie koncesji, w których udziały w ubiegłym roku kupiło PGNiG od firmy Total E&P Norge, w odległości około 250 km na zachód od wybrzeża Norwegii.
Reklama

"Głównym celem wiercenia było potwierdzenie występowania węglowodorów o znaczeniu przemysłowym. W trakcie wiercenia wykonano szereg badań specjalistycznych, które pozwolą na dokładne oszacowanie potencjału naftowego tej struktury" - podano w raporcie.

Operatorem koncesji produkcyjnej Gina Krog jest Statoil Petroleum (58,5 proc. udziałów). Partnerami są Total E&P Norge AS (30 proc.), PGNiG UI (8 proc.) i Det norske oljeselskap ASA (3,3 proc.).

W chwili obecnej PGNiG UI posiada udziały w 15 koncesjach zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w tym w dwóch koncesjach jako operator. Produkcję węglowodorów prowadzi z czterech złóż (Skarv, Morvin, Vilje i Vale), dwa inne złoża znajdują się w fazie zagospodarowania (Snadd i Gina Krog).

Spółka zapowiada, że będzie uczestniczyć w tegorocznych rundach koncesyjnych (APA i 23-cia runda) w celu pozyskania nowych obszarów do dalszych poszukiwań.