statystyki

Ostatni bój premiera Babiša z Orlenem

autor: Bartłomiej Mayer20.04.2015, 07:22; Aktualizacja: 20.04.2015, 08:47
Andrej Babiš jest wicepremierem i właścicielem Agrofertu

Andrej Babiš jest wicepremierem i właścicielem Agrofertuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Agrofert najprawdopodobniej odwoła się od korzystnego dla polskiej spółki wyroku, który wydał czeski sąd. W grę wchodzi 2,9 mld zł odszkodowania

Czeska grupa chemiczna Agrofert, która należy do multimilionera, wicepremiera Andreja Babiša, przegrała właśnie kolejny proces wytoczony Orlenowi. Tym razem na korzyść polskiego koncernu wypowiedział się Sąd Wyższy w Pradze (odpowiednik polskiego Sądu Najwyższego). Sędziowie uznali, że nie ma żadnych podstaw, aby zmieniać wydane jesienią 2010 r. postanowienie praskiego sądu arbitrażowego, odrzucające roszczenia Czechów.

Chodzi o odszkodowanie, którego Czesi żądali od Orlenu z powodu rzekomych szkód, jakie ponieśli na skutek niewykonania przez płocką firmę zobowiązań wynikających z umów podpisanych w latach 2003–2004. Orlen po zakupie prywatyzowanej wtedy czeskiej grupy Unipetrol miał odsprzedać Agrofertowi część spółek zależnych, jednak wycofał się z tych porozumień i wypłacił Czechom kary umowne – zdaniem Agrofertu zbyt niskie. W grę miały wchodzić również sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji działania Orlenu oraz naruszenie dobrego imienia Agrofertu. Firma Babiša żądała w sumie 19,6 mld koron (2,9 mld zł).

Wydany przez sąd wyrok – jak informują czeskie media – jest prawomocny, jednak Agrofertowi przysługuje jeszcze prawo odwołania się do czeskiego Sądu Najwyższego, którego pozycja w czeskim prawodawstwie jest podobna do pozycji Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Skierowany do niego wniosek powinien zatem dotyczyć naruszenia postanowień ustawy zasadniczej. Na razie trudno sobie jednak wyobrazić, jak taki wniosek można by uzasadnić.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie