Gazowy interkonektor Polska-Słowacja jest gotowy do rozpoczęcia od soboty komercyjnej eksploatacji - poinformował w piątek na swoich stronach internetowych słowacki operator Eustream. Łączna długość gazociągu wynosi 164 km.

Gazociąg został oficjalnie uruchomiony przez premiera Słowacji Eduarda Hegera i polskiego szefa rządu Mateusza Morawieckim pod koniec sierpnia br. w Strachocinie. Po zakończeniu wszystkich procedur administracyjnych pełna eksploatacja będzie możliwa od 12 listopada.

Po stronie polskiej rurociąg ma długość 61,3 km (Strachocina - granica). Długość części słowackiej wynosi 103 km od granicy państwa do stacji kompresorowej Velke Kapuszany.

Znaczenie gazociągu dla bezpieczeństwa energetycznego UE potwierdza jego wielokrotne umieszczanie na liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), wydawanej przez Komisję Europejską od 2013 roku - podkreśliła słowacka agencja TASR.

Dzięki temu połączeniu gazowemu Polska uzyskała infrastrukturalny dostęp do źródeł gazu zlokalizowanych w krajach Europy Południowej, Afryki Północnej oraz obszaru Kaukazu. Słowacja natomiast uzyskała dostęp do norweskiego gazu z Baltic Pipe oraz terminali LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie.

Piotr Górecki (PAP)