Piechociński przebywa od wtorku z misją gospodarczą w Algierii. W stolicy kraju, Algierze, spotyka się z przedstawicielami rządu. Wziął też udział w polsko-algierskim forum gospodarczym. W środę o terminalu LNG w Świnoujściu rozmawiał m.in. z ministrem przemysłu i górnictwa Algierii Abdessalemem Bouchouarebem.

Algieria jest jednym z największych na świecie producentów gazu ziemnego. Posiada terminale LNG na wybrzeżu, z których surowiec w formie skroplonej jest eksportowany do innych krajów.

„Złożyłem stornie algierskiej ofertę wykorzystania potencjału gazoportu i gazoterminalu w Świnoujściu, jako największej tego typu instalacji technologicznej w basenie Morza Bałtyckiego. Cieszę się, że spotkało się to z bardzo dobrą odpowiedzią. Będziemy rozmawiać o tym także z ministrem energetyki (Algierii – PAP). W naszym terminalu partnerem już jest kapitał katarski. Algieria realizuje z Katarem kilka ważnych przedsięwzięć, nie tylko energetycznych. To pokazuje, że powinniśmy tworzyć przestrzeń do współpracy wielostronnej” – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami.

Dodał, że ważne jest, by Polska i Algieria współpracowały w sektorze pozyskiwania surowców, ich przerobu, ale i wykorzystania energii.

Minister przemysłu i górnictwa Algierii Abdessalem Bouchouareb ujawnił, że rozmawiał z Piechocińskim na temat terminalu w Świnoujściu „dość długo”.

„Myślę, że ten temat będzie jeszcze bardziej szczegółowo omawiany. Zwłaszcza, że pojawiła się propozycja dla Algierii wykorzystania tego terminala, po to, żebyśmy mogli sprzedawać nasz gaz LNG poprzez terminal budowany w Polsce” – powiedział.

Zaznaczył też, że między Polską i Algierią nie ma szczególnych przeszkód, które stałyby na drodze pogłębianiu stosunków gospodarczych.