W Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) trwają analizy, które zdecydują o ewentualnej integracji polskiej energetyki, a celem nadrzędnym procesu jest podniesienie potencjału całego sektora, poinformował agencję ISBnews wiceminister skarbu Rafał Baniak. Według niego, integracja umożliwi zwiększenie możliwości inwestycyjnych polskich firm energetycznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku. Na pewno natomiast nie ma koncepcji wykorzystania energetyki do ratowania polskiego górnictwa.

"Proces integracji polskiej energetyki to rozmowa o większym potencjale sektora. O potencjale zakupowym, inwestycyjnym, akwizycyjnym, a także o obniżeniu kosztów i o tańszym prądzie dla odbiorców" - powiedział Baniak w rozmowie z ISBnews podczas Welconomy Forum in Toruń.

Wiceminister podkreślił, że MSP nie przedstawiło jeszcze koncepcji integracji sektora, analizy trwają, a resort nie działa pod presją czasu i przedstawi swoją propozycję, gdy będzie gotowa w stu procentach.

"To bardzo ważny proces, który będzie miał wpływ na rynek energii w Polsce na następne kilkadziesiąt lat. Dlatego pośpiech jest niewskazany" - wskazał Baniak.

Dodał, że MSP przejęło nadzór nad sektorem górnictwa, koncentruje się na jego naprawie i nie chce łączyć tych dwóch procesów. Na pewno cenzusem nie są wybory lub inne wydarzenia polityczne, ale dobro spółek i odbiorców. W jego ocenie, nie należy także tych prac w żaden sposób wiązać z problemem polskiego górnictwa.

"To mogą być decyzje wyłącznie biznesowe, które spółki podejmą tylko wówczas, gdy będzie to opłacalne i ekonomicznie uzasadnione. Tak jak w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która kupiła najlepsze aktywo Kompanii Węglowej, czyli kopalnię Knurów-Szczygłowice i, mimo chwilowych zawirowań, za kilka lat będzie czerpać z niej znaczące korzyści. Podobnie może być w przypadku współpracy spółek energetycznych z innymi kopalniami" - podsumował Baniak.

Na początku br. minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że MSP przedstawi do końca stycznia założenia konsolidacji polskiego przemysłu energetycznego tj. spółek energetycznych w nadzorze ministra skarbu: Enei, Taurona, PGE i Energi. Później ten termin był przesuwany. Pod koniec stycznia związkowcy, cytowani przez media, informowali, że MSP przedstawiło scenariusze połączenia Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) z Energą i Taurona Polskiej Energii z Eneą.

Obecnie Skarb Państwa posiada 58,39% akcji PGE, 30,06% akcji Taurona, 51,50% akcji Enei i 64,09% akcji Energi.