Zaangażowanie start-upów w stawianie czoła kryzysowi energetycznemu i - długofalowo - w transformację energetyczną - to temat debaty, która odbyła się na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Współpraca korporacji ze start-upami może być receptą na dostarczanie innowacyjnych rozwiązań, które odpowiedzą na wyzwania kryzysu energetycznego i transformacji energetycznej - taki wniosek płynie z debaty „Technologie na rzecz energii”, która odbyła się w minioną środę w Karpaczu.
W jej trakcie rozmawiano także o tym, jakie bariery stoją na drodze start-upów, które chcą dostarczać innowacyjne rozwiązania w obszarze energetyki, oraz jakie są możliwości finansowania takich przedsięwzięć przez fundusze VC i CVC.
Debacie towarzyszyła prezentacja raportu pod tym samym tytułem autorstwa fundacji Startup Poland. Partnerem strategicznym publikacji jest wspierająca start-upy spółka PFR Ventures, zaś technologicznym - Microsoft Polska.

Partnerzy rosną razem

W debacie udział wzięli: Marek Garniewski, dyrektor inwestycyjny Orlen VC, Bartłomiej Mazurkiewicz, członek zarządu PGNiG Ventures, Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży Microsoftu, Tomasz Snażyk, CEO Startup Poland, Tomasz Tomasiak, dyrektor Departamentu Transformacji Energetycznej Polskiego Funduszu Rozwoju, Agata Urbaniak, dyrektor Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG SA. Dyskusję poprowadziła Marta Pawlak reprezentująca Amerykańską Izbę Handlową w Polsce oraz Startup Poland.
Jak zauważył podczas debaty Bartłomiej Mazurkiewicz, obecnie stoimy w obliczu przede wszystkim kryzysu podażowego, jeżeli chodzi o nośniki energii, a co za tym idzie - cenowego.
- Długofalowo wyzwaniem jest natomiast transformacja energetyczna. Korporacje potrzebują dzisiaj nowych rozwiązań do tego, żeby model biznesowy, który powstał jakiś czas temu, de facto w najbliższym czasie całkowicie zmienić. Fundusz korporacyjny jest tym wehikułem, który sięga po te innowacje - wskazał.
Bartłomiej Mazurkiewicz dodał, że w latach 80. i 90. XX w. gros innowacji powstawało w korporacjach. Jednak obecnie, tłumaczył, duża część powstaje na zewnątrz dużych korporacji, a następnie jest przez nie ściągana.
- Naszą rolą jest właśnie ściągnięcie tych innowacji, które wygenerowano na zewnątrz, i użycie ich dla wspólnej korzyści - wyjaśniał.
Co PGNiG Ventures oferuje start-upom?
- Przede wszystkim finansowanie kapitałowe, co dziś jest standardem. W ostatnich latach na rynku venture capital było więcej pieniądza niż dobrych projektów - mówił menedżer.
- Pieniądz nie był tą ofertą, która przekonała start-up, szczególnie dobry, do skorzystania z finansowania typu VC. To, co korporacje mogą zaoferować, to przede wszystkim wiedza o sektorze, w którym funkcjonują. Dlatego nasze inwestycje kierowaliśmy przede wszystkim na spółki, start-upy z naszego sektora - opisywał Bartłomiej Mazurkiewicz. I dodał: - Zobaczymy, jak to się zmieni, bo jesteśmy na etapie zmiany.
- Taka współpraca daje efekt synergii - my mamy nowe, szyte na naszą miarę rozwiązania, natomiast start-up dostaje możliwość dostępu do wiedzy, której by tak łatwo nie dostał, i środki na zwiększanie skali swojej działalności. W ten sposób rośniemy razem - konkludował prezes Mazurkiewicz.

Odpowiedź na zagrożenia

Jakie są główne tezy raportu „Technologie na rzecz energii”? Zaakcentowano zielony wodór. Jak przypomniano, w Polsce w listopadzie 2021 r. przyjęto Polską strategię wodorową do 2030 r. z perspektywą do 2040 r., której celem jest wskazanie kierunku rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.
Odpowiedzią na zagrożenia jest dywersyfikacja jako sposób na uniezależnienie się w możliwie szybkim tempie od zewnętrznych źródeł energii. Zaakcentowano też, że pożądana jest zmiana filozofii w postaci zastąpienia centralnej produkcji rozproszonymi źródłami energii.
Podkreślono też kluczową rolę magazynowania dla stabilizacji systemu, z uwagi na potencjalną niestabilność OZE.
Unowocześnianie infrastruktury energetycznej, dodano w opracowaniu, jest bezpośrednio związane z wdrażaniem innowacyjnych cyfrowych rozwiązań, takich jak specjalne czujniki, infrastruktura wykorzystująca big data, ułatwiająca bieżącą wymianę i analizę danych, AI, blockchain czy 5G.
- Postęp technologiczny daje pole do działania dla start-upów oferujących usługi dla sektora energii i jego odbiorców - zaznaczono.
Zwrócono też uwagę na rolę cyberbezpieczeństwa energetyki w obliczu zagrożeń.
Agata Urbaniak, dyrektor Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG SA, oceniła podczas debaty, że tezy raportu są trafne.
- Jeżeli chodzi o oczekiwania firm sektora energetycznego, to skupiamy się na cyfryzacji, żeby zoptymalizować proces serwisowania i eksploatacji posiadanej infrastruktury - wskazywała.
Jak mówiła, obecnie podstawowym produktem PGNiG jest gaz, ale celem są wodór i biometan.
- Gaz ziemny to ważne paliwo przejściowe, a zielony wodór - paliwo przyszłości - puentowała.
Dlatego, według Agaty Urbaniak, infrastruktura w perspektywie ma być dwutorowa - dziś gazowa, docelowo - wodorowa. Wyzwaniem jest zatem przystosowanie jej (dystrybucji, sieci, magazynów, w tym w kawernach solnych) do wodoru. Tu także można dostrzec pole do współdziałania z energetycznymi start-upami.
ikona lupy />
Fot. materiały prasowe
ikona lupy />
Materiały prasowe