Jedna faktura za energię i koperta do niej ważą niewiele, ale w wypadku tysięcy, a nawet – jak w wypadku Grupy Tauron – milionów klientów, to już setki kilogramów papieru i całe hektary lasu, który idzie pod topór. Dlatego nawet niewielka zmiana, polegająca na przejściu z papierowej faktury na e-fakturę, dzięki efektowi skali przynosi znaczące korzyści dla środowiska. Klienci Taurona, którzy zrezygnowali z papieru, uchronili do tej pory przed wycinką prawie 3 tys. drzew, bo tyle trzeba by poświęcić na wydrukowanie 12 mln elektronicznych faktur, które Tauron wystawił w minionych dwóch latach.
– Stawiamy na rozwiązania online, które sprzyjają środowisku naturalnemu, a jednocześnie ułatwiają klientom codzienne życie – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
E-faktura zawiera te same dane i jest takim samym dowodem sprzedaży jak faktura papierowa. Za przejście na ekologiczną fakturę Tauron oferuje premię 30 zł w postaci zwrotu za prąd. Akcja trwa do końca lipca.
Reklama
E-faktury to ważna, ale nie jedyna inicjatywa Taurona. Blockchain pozwoli wyeliminować przesyłanie umów w formie papierowej. Grupa Tauron jest pierwszą energetyczną firmą w Polsce, która przechodzi na tę technologię. Pozwala ona na zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów w sieci blockchain, wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.
– Głównym celem wdrożenia technologii blockchain jest odejście od wysyłania papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Stworzony protokół blockchain jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co umożliwia rezygnację z przesyłania umów pocztą. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie – wskazuje Paweł Szczeszek.
System oparty na blockchain stanowi bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych technologia wdrażana w Tauronie nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), lecz kompletne dokumenty. W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, całkowicie uniemożliwiając niepowołane usunięcia bądź modyfikacje. Dokument zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.
Zgodnie z nową strategią Tauron do roku 2030 zamierza całkowicie zdigitalizować obsługę klientów, a więc zrezygnować z wykorzystywania papieru.