Zarząd KGHM Polska Miedź wyraził zgodę na zawarcie porozumienia z NuScale Power LLC - producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR (małych reaktorów modularnych) i firmą doradczą PBE Molecule, dotyczącego przygotowań do realizacji inwestycji w budowę jądrowych źródeł energii, podała spółka. KGHM zakłada, że uruchomi pierwszy reaktor w 2029 r.

"Porozumienie zostanie podpisane w dniu 23 września 2021 roku i będzie obowiązywać do 23 września 2024 roku" - czytamy w komunikacie.

Porozumienie dotyczy rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR - od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW, podano także.

"Realizacja projektu rozwoju energetyki jądrowej przewidziana jest do końca 2030 roku, przy czym spółka zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 roku" - czytamy dalej.

Na początku września KGHM informował, że chce "jak najszybciej" uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 r. miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.