Pomimo wielkich ryzyk, jakie stoją przed Bogdanką, mamy szansę przetrwać. Jesteśmy najbardziej efektywną kopalnią w Polsce - mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Artur Wasil, prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka SA

Omawiając temat transformacji energetycznej i górnictwa nie może zabraknąć opinii praktyków, którzy są najbliżej styku pomiędzy polityka gospodarczą, a konkretnymi realizacjami biznesowymi. Przykładem udanego przekształcenia jest sytuacja grupy kapitałowej Bogdanka SA.

Model biznesowy spółki ma polegać na zarabianiu pieniędzy na węglu tak długo, jak się da i inwestować te pieniądze w inne gałęzie gospodarki, by równoważyć zmniejszające się zatrudnienie w Bogdance, dodał Artur Wasil.

- Spółka powoli rozwija swoje kompetencje w pokrewnych branżach. Rozważamy w tej chwili współpracę z jedną z firm niemieckich w zakresie budowy elementów do wiatraków. Mówimy tu o konstrukcjach stalowych. Już jesteśmy po wstępnych rozmowach. Myślimy też o wspólnym projekcie z lotniskiem lubelskim, przy którym jak szacujemy będzie możliwość stworzenia 400 nowych miejsc pracy - zdradził prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka SA.