Portfel wytwórczy Tauronu Polskiej Energii ma się opierać przede wszystkim na węglu z własnych kopalń, ale dywersyfikacja zakłada udział w nim gazu, odnawialnych źródeł energii (OZE) i atomu, poinformował prezes spółki Dariusz Lubera. Tauron chce mieć w energetyce atomowej "kilkaset megawatów mocy w następnej dekadzie".

"Zamierzamy zwiększać udział własnego węgla w produkcji energii. Planujemy to osiągnąć przez rozwijanie dwóch znajdujących się w ramach Południowego Koncernu Węglowego kopalń, które dysponują 20% bilansowych zasobów węgla w kraju i zaspokajają około 40% naszego popytu na węgiel energetyczny" - powiedział Lubera w rozmowie z "Rzeczpospolitą" .

Dodał, że Tauron nie przewiduje akwizycji kolejnych kopalń po tym, jak w grudniu ub.r. przejął od Kompanii Węglowej PKW, uzyskując nad nim pełną kontrolę. Celem Tauronu jest utrzymanie rynkowej pozycji. Dlatego koncern chce inwestować w portfel wytwórczy w oparciu głównie o węgiel, gaz i OZE. W ramach tej dywersyfikacji źródeł "jest też miejsce na atom".

"W następnej dekadzie chcemy mieć kilkaset megawatów mocy w tej technologii, dlatego jesteśmy partnerem w pierwszym polskim projekcie atomowym. Jeśli chodzi o OZE, to dalsze kierunki rozwoju grupy w tym zakresie będą doprecyzowywane po wejściu w życie ustawy. Ale bez względu na udział poszczególnych technologii i systemów wsparcia będziemy rozwijać ekologiczne źródła" – powiedział gazecie prezes.

Grupa chce mieć 800 MW mocy w OZE do 2020 r., podkreślono.

Grupa Tauron jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, a także największym dystrybutorem i największym sprzedawcą energii elektrycznej. W 2012 r. spółka wytworzyła 19,11 TWh energii elektrycznej, a sprzedała - 44,74 TWh. W skład Grupy Tauron wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło.