Francja i Niemcy planują wspólne przedsięwzięcie energetyczne. Francuski prezydent Francois Hollande niepodziewanie ogłosił, że oba kraje dążą do zacieśnienia współpracy w tej dziedzinie, zwłaszcza w zakresie energii odnawialnej i sieci energetycznych. Wspólny koncern energetyczny ma być wzorowany na grupie lotniczo - zbrojeniowej Airbus, powstałej w wyniku fuzji aktywów Francji, Niemiec i Hiszpanii. Prezydent Hollande chce, żeby firmy energetyczne obu krajów połączyły swoje możliwości oraz umiejętności technologiczne i produkcyjne.

Spotkanie w sprawie nowego przedsięwzięcia ma się odbyć w 19 lutego w Paryżu. Jego uczestnicy omówią sposoby współpracy Francji i Niemiec w zakresie efektywności energetycznej, magazynowania energii oraz inteligentnych sieci energetycznych.

Według źródeł z Pałacu Elizejskiego, Francois Hollande rozmawiał na ten temat z kanclerz Niemiec Angelą Merkel podczas jej grudniowej wizyty w Paryżu. Przedstawiciel niemieckiego ministerstwa ekonomii, odpowiedzialny za energetykę, oświadczył, że jak najściślejsza współpraca w tej dziedzinie leży w interesie Berlina.