Rada Ministrów na wniosek ministra gospodarki wydała zgodę na podpisanie 'Umowy międzyrządowej ws. wsparcia realizacji gazociągu Polska-Słowacja'. Daje to szansę na podpisanie umowy jeszcze w tym roku, podało Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

"Interkonektor Polska-Słowacja to jeden z elementów Korytarza gazowego Północ-Południe. Jego powstanie pozwoli zwiększyć dywersyfikację i stabilność dostaw gazu do obu krajów. Połączenie ze słowackim systemem gazowym zapewni Polsce m.in. lepszy dostęp do hubu gazowego w Baumgartem oraz zwiększy eksportu polskiego surowca z terminala LNG w Świnoujściu. Uruchomienie gazociągu przyczyni się również do integracji regionalnego rynku gazu w Europie Środkowej" - czytamy w komunikacie.

Kilka dni temu zgodę na podpisanie umowy wyraziła również Rada Ministrów Republiki Słowackiej. Sygnowanie dokumentu przez oba rządy znacznie ułatwi jego realizację przez zainteresowane spółki. Może być także dodatkowym atutem w staraniach o dofinansowanie projektu z funduszy unijnych, podano również.

W listopadzie ub.r. ministrowie gospodarki Polski i Słowacji podpisali list intencyjny w sprawie budowy połączenia gazowego Polska – Słowacja. Połączenie, którym przesyłane może być ok. 5 mld m3 gazu rocznie, ma zwiększyć dywersyfikację i pewność dostaw błękitnego paliwa.