Dziennikarze "Wprost" dotarli do memorandum w sprawie gazu. Chodzi o dokument, który podpisali prezesi EuRoPol Gazu oraz Gazpromu ws. budowy nowej nitki gazociągu Jamał-Europa. Informacja o tym wywołała kilka dni temu duże zamieszanie.

Premier Donald Tusk zlecił nawet przygotowanie specjalnego raportu, w którym mają się znaleźć wszystkie okoliczności towarzyszące podpisaniu tego dokumentu.
Co zatem zawiera memorandum? "To kilka stron papieru, który realnie nie ma większego znaczenia. Ale któremu rosyjska oprawa nadała wyjątkowego politycznego blasku" - stwierdzają dziennikarze "Wprost".

W ujawnionych fragmentach czytamy między innymi, że "celem porozumienia nie jest stworzenie prawnie wiążącej umowy, odpowiedzialności lub zobowiązania którejkolwiek ze stron do realizacji projektu lub zawarcia jakichkolwiek kontraktów pomiędzy stronami. Porozumienie przedstawia tylko podstawowe zasady i warunki rozważane przez strony w związku z przedinwestycyjnym etapem realizacji projektu".

Zdaniem redaktora naczelnego "Wprost", zamieszanie wokół memorandum to świadoma polityka Moskwy wobec Warszawy.

"Rosjanie rozegrali Polskę. Od lat to zresztą robią. W każdej sprawie, od Smoleńska po gaz. Idzie im to łatwo, bo naszym krajem rządzą nieudolni politycy" - komentuje całą sprawę Sylwester Latkowski.