"Zagospodarowanie złóż LMG jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego przez PGNiG oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Złoża LMG należą do największych w Polsce. Ich udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej wynoszą ok. 7,25 mln ton, a udokumentowane zasoby wydobywalne gazu ziemnego ok. 7,3 mld m sześc." - czytamy w komunikacie.
Inwestycja LMG obejmuje zagospodarowanie gazu ziemnego i ropy naftowej z 14 odwiertów. Wartość inwestycji to 1,7 mld zł brutto. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum w składzie: PBG SA, Tecnimont KT S.p.a., Thermodesign engineering Ltd., podano także.
"Rozruch technologiczny rozpoczął się w połowie października 2012 r. W lutym br. produkcja z kopalni LMG osiągnęła poziom jednego tys. ton dziennie. (...) W pierwszych latach eksploatacji kopalnia będzie wydobywać ok. 100 mln m sześc. gazu rocznie oraz ok. 300 tys. ton ropy rocznie" - czytamy dalej.
PGNiG oszacowało, że dzięki uruchomieniu produkcji ropy z kopalni LMG oraz norweskiego złoża Skarv, wydobycie surowca przez spółkę podwoi się z obecnych ok. 500 tys. ton do ok. 1,1 mln ton rocznie.
"W ramach inwestycji zagospodarowano odwierty na złożach ropy i gazu, a także wybudowano instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym LMG oraz rurociągi do terminalu ekspedycyjnego Wierzbno" - podsumowano w komunikacie.
PGNiG jest obecne na GPW od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.