Kanadyjska spółka wydobywcza Talisman Energy nie wyklucza wycofania się z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Powodem jest rewizja zasobów gazu łupkowego w Polsce oraz nie zachęcające rezultaty poszukiwań – pisze Reuters na swojej stronie internetowej.

Kanadyjska spółka może być drugim dużym zagranicznym podmiotem, który rezygnuje z działalności w obszarze gazu łupkowego w Polsce. Pierwszym był amerykański Exxon Mobil.

Jak poinformował agencję dyrektor Talisman Energy Poland Tomasz Gryżewski, spółka skoryguje strategię działalności. Decyzje podejmie po pierwszym kwartale, w zależności od rezultatów poszukiwań.

Talisman Energy posiada trzy ze 109 licencji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce.

Już wcześniej, bo na początku grudnia 2012 r sygnalizowano, że Talisman Energy może się wycofać z Polski. Powodem była niepewna sytuacja finansowa firmy i obawa oprzed wysokimi podatkami, które firma miałaby zapłacić podczas eksploatacji złóż gazu łupkowego.

Wtedy firma zaprzeczyła i zapowiedziała powrót do Szymkowa pod Brodnicą w pierwszym kwartale 2013 r i rozpoczęcie szczelinowania tamtejszych złóż.