Niezmiennie jednym z głównych elementów mających zachęcić potencjalnych klientów do zmiany taryfy energetycznej lub operatora jest gwarancja ceny. Czy rzeczywiście warto się skusić, czy też jest to tylko zręczny chwyt marketingowy?

Gwarancja ceny teoretycznie służy jako ochrona przed podwyżkami cen – w okresie jej obowiązywania żadna zmiana cennika nie będzie nas dotyczyć. Nie musi to jednak oznaczać, że każda taka oferta będzie dla nas rzeczywiście korzystna.

Porównywarka cen prądu dla domu i firmy - sprawdź online i zmień dostawcę

Oferty z gwarancją ceny zwykle powstają na bazie cenników standardowych. Zawierają te same ceny energii, ale wysokość opłaty handlowej wzrasta wraz z długością okresu obowiązywania gwarancji. Alternatywnie, zmianom może ulec koszt energii, wysokość opłaty handlowej pozostanie wówczas bez zmian. Która wersja będzie dla nas korzystniejsza?

Gwarancja ceny ze zmienną opłatą handlową

Przykładem oferty ze zmienną opłatą dystrybucyjną jest „Produkt Bezpieczny” Tauronu, skierowany do odbiorców z Dolnego Śląska i Małopolski posiadających umowę kompleksową. Oferta posiada dwa warianty gwarancji ceny, do 31 stycznia 2015 r. i 31 stycznia 2016 r. W każdym przypadku 1 kWh energii kosztuje 0,2844 zł1 w taryfie jednostrefowej, ale opłata handlowa jest zmienna i wynosi 1,62 zł miesięcznie w pierwszym wariancie i 3,24 zł w drugim. W tym przypadku wielkość zużycia nie będzie miała znaczenia, ponieważ opłata handlowa jest stała i nie zależy od wskazań licznika. Ile będzie nas kosztował wybór dłuższego okresu gwarancji?

Zakładając, że zaczniemy kupować energię wg stawek określonych w regulaminie „Produktu Bezpiecznego” od 1 marca 2013 r., w okresie między 1 marca 2013 r. a 31 stycznia 2015 r., wysokość opłaty handlowej wyniesie 37,26 zł (45,83 zł z VAT) w pierwszym wariancie oferty i 74,52 zł (91,66 zł z VAT) w drugim wariancie. Jeśli więc wybierzemy ofertę z dłuższym okresem gwarancji, dopłacimy w ciągu pierwszych 23 miesięcy obowiązywania umowy 45,83 zł z VAT, czyli równowartość 131 kWh energii (lub np. nieco ponad 47 godzin prasowania żelazkiem o mocy 2400 W).

Gwarancja ceny ze zmienną stawką za energię

„Zimowa oferta dla domu” PGE jest zbudowana na dokładnie odwrotnej zasadzie niż opisana powyżej oferta Tauronu, tzn. stawka opłaty handlowej pozostaje bez zmian bez względu na okres gwarancji, zmienna jest natomiast stawka za energię.
Oferta PGE dostępna jest w trzech wariantach gwarancji: do 30 czerwca 2014 r., 31 grudnia 2014 r. oraz do 30 czerwca 2015 r. Sprawdźmy, ile dopłacimy w pierwszym okresie umowy (1 marca 2013 r. -30 czerwca 2014 r.), jeśli zamiast wariantu pierwszego wybierzemy wariant trzeci, czyli wydłużymy gwarancję o rok. Ponieważ koszt energii jest zmienny w zależności od wybranego wariantu, w tym wypadku duże znaczenie będzie miała wielkość zużycia. Przyjmując, że nasze gospodarstwo domowe zużywa 200 kWh energii w ciągu miesiąca, w pierwszym wariancie oferty do 30 czerwca 2014 r. za energię zapłacimy 908,16 zł (1117,04 zł z VAT). W trzecim wariancie do 30 czerwca 2014 r. koszt energii wyniesie 934,08 zł (1148,92 zł z VAT). Różnica w opłatach w ciągu 16 miesięcy wyniesie 31,88 zł z VAT.

Tak więc wybór rodzaju gwarancji nie będzie miał większego znaczenia dla naszego portfela, zakładając, że zużywamy do 2500 kWh energii rocznie. Jeśli jednak nasze zużycie znacząco przekracza ten pułap, zapewne będziemy musieli liczyć się ze wzrostem kosztów w przypadku ofert ze zmienną ceną energii.

Zmiennych jest więcej…

Aby nie popaść w zbytnią łatwość porównań odnośnie wspomnianych ofert, trzeba dodać, że „Zimowa oferta” PGE skierowana jest do odbiorców spoza OSD, czyli, ogólnie mówiąc, do mieszkańców Polski zachodniej. „Produkt Bezpieczny” natomiast mogą zakupić jedynie gospodarstwa przyłączone do sieci Tauron Dystrybucja S.A., co oznacza, że 1) tylko gospodarstwa z terenu Tauron Dystrybucja mogą w rzeczywistości wybierać między wspomnianymi ofertami oraz 2) Tauron Sprzedaż, świadczący w tym przypadku usługi na terenie własnego OSD, jest na lepszej pozycji wyjściowej jeśli chodzi o możliwość oferowania konkurencyjnych stawek.

Pozostaje w końcu czynnik, na który zupełnie nie mamy wpływu, czyli zmiana cen energii w czasie. Gwarancja ceny służy ochronie przed podwyżkami, pod warunkiem oczywiście, że podwyżki się pojawią. W 2012 roku ceny sprzedaży wzrosły w stosunku do roku 2011 o 4,5-7,7%, w zależności od regionu. W roku 2013 koszt sprzedaży energii pozostał na przeważającym obszarze kraju bez zmian.

Zmień dostawcę i zacznij oszczędzać na energii

Obowiązywanie cenników największych operatorów przedłużono do połowy 2013 roku. Podwyżki odczuli jedynie mieszkańcy Warszawy (wzrost o 2,09% w taryfie G11) i Górnego Śląska (wzrost o 8,97% w taryfie G11). Może się więc okazać, że będziemy bronić się przed podwyżkami, których nie będzie. Ale tego ostatecznie nikt nie wie…