Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpocznie sprzedaż gazu ziemnego ze złoża Skarv za pośrednictwem PGNiG Sales&Trading (PST) od IV kw. 2012, wynika z komunikatu spółki. Wartość umowy wynosi ok. 1,3 mld euro.

„Spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, PGNiG Norway, będzie sprzedawać swoją część gazu ziemnego wydobytego ze złoża Skarv spółce PGNiG Sales &Trading, podano w komunikacie.

Umowa o wartości ok. 1,3 mld euro, dotycząca tej transakcji, została podpisana na 10 lat" – czytamy w komunikacie.

W komunikacie wskazano, że PGNiG Norway będzie sprzedawać gaz PST od momentu rozpoczęcia wydobycia na złożu Skarv, które jest planowane na czwarty kwartał br. Wartość umowy oszacowana jest na podstawie prognozowanej sprzedaży gazu ziemnego w czasie trwania kontraktu, podano również.

Reklama

„Cena gazu będzie ustalana w odniesieniu do jego notowań na Europejskiej Giełdzie Energii EEX, a płatności za dostawy surowca będą rozliczane w euro. PGNiG poprzez swoją spółkę PGNiG Norway posiada ok.12% udziałów w projekcie Skarv" – czytamy dalej.

Operatorem złoża jest BP Norge (24% udziałów), a pozostali partnerzy w projekcie to Statoil Petroleum ~36%) oraz E.ON Ruhrgas Norge (~28%). Z tymi firmami PGNiG współpracuje też na innych koncesjach. Całkowite zasoby na koncesjach, obejmujących złoże Skarv, których właścicielem jest PGNiG Norway, wynoszą obecnie ok. 70,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy.