PGNiG godzi się z losem, a ratingi Orlenu idą w górę

autor: Julita Żylińska20.07.2020, 10:04; Aktualizacja: 20.07.2020, 10:04
Według naszych rozmówców z branży prezes Jerzy Kwieciński był „delikatnie” zaskoczony ogłoszeniem 14 lipca planowanego przejęcia PGNiG przez Orlen.

Według naszych rozmówców z branży prezes Jerzy Kwieciński był „delikatnie” zaskoczony ogłoszeniem 14 lipca planowanego przejęcia PGNiG przez Orlen.źródło: ShutterStock

Integracja sektora paliwowo-gazowego jest potrzebna – przyznaje Jerzy Kwieciński, szef PGNiG.

Według naszych rozmówców z branży prezes Jerzy Kwieciński był „delikatnie” zaskoczony ogłoszeniem 14 lipca planowanego przejęcia PGNiG przez Orlen. Bo choć „był w rozmowach” na ten temat, to raczej nie uzgadniano z nim daty wydarzenia. Na scenie, obok premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina, było miejsce tylko dla jednego prezesa – szefa Orlenu, Daniela Obajtka. Tego dnia Jerzy Kwieciński nie wypowiadał się dla mediów, pierwsza szansa na wypowiedź była 16 lipca przy okazji uruchomienia przez spółki PGNiG Obrót Detaliczny i Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oferty doradztwa prawnego dla swoich klientów.

Z jednej strony Kwieciński mówił tam dziennikarzom, że dotychczasowa struktura sektora paliwowo-gazowego w Polsce przypominała „sowiecką strukturę spółek” i integracja jest potrzebna, by stworzyć czempiona zdolnego do budowania pozycji polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej oraz by odpowiedzieć na wyzwania Zielonego Ładu w Unii Europejskiej. Z drugiej strony podkreślał, że Skarb Państwa ma w PGNiG ok. 72 proc. udziałów i to on decyduje „jak nasza spółka się rozwija” oraz że łączenie Orlenu i PGNiG jest podejmowane „na bazie listu intencyjnego, który został podpisany pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych a spółką Orlen”.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Bywalec(2020-07-21 05:03) Zgłoś naruszenie 52

  Gdzie logika? To PGNiG powinno przejąc Orlen, bo Skarb Panstwa ma w nim ponad 70 proc. udzialow w Orlenie tylko niecale 30 proc. PGNIG to tez ogromna firma. Niech pozostanie nazwa Orlen.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wojtek(2020-07-21 05:29) Zgłoś naruszenie 41

  Czyli Panie Prezesie honorowo proponuję dymisję .

  Odpowiedz
 • Polak(2020-07-21 08:31) Zgłoś naruszenie 41

  Prywatyzacja w białych rękawiczkach. Lotos i PGNiG gdzie państwo ma pakiety większości owe zostaną przejęte przez firmę gdzie państwo ma tylko trochę ponad 20%. Chore.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie