statystyki

Najpierw rewolucja w górnictwie, a później w energetyce. Do 2060 odejdziemy od węgla?

autor: Julita Żylińska28.07.2020, 10:02; Aktualizacja: 28.07.2020, 10:07
Rok 2060 pojawia się nieoficjalnie jako termin odejścia od węgla

Rok 2060 pojawia się nieoficjalnie jako termin odejścia od węglaźródło: ShutterStock

Popyt na węgiel maleje i będzie maleć. Rząd chce dostosować do tego wydobycie. Bo dziś kopalnie Polskiej Grupy Górniczej fedrują na zwały.

Rząd szykuje się do restrukturyzacji górnictwa oraz konsolidacji energetyki. Chodzi o to, by dopasować wydobycie węgla do potrzeb elektrowni. Bez zmian nadprodukcja surowca w przyszłym roku wyniosłaby według rządowych wyliczeń ok. 7 mln ton, a w tym roku około 4 mln ton. Zwały już tyle nie przyjmą, konieczne jest więc ograniczenie wydobycia i najprawdopodobniej wygaszenie kilku ruchów w najbardziej nierentownych kopalniach (w PGG i Tauronie Wydobycie). Na te działania oraz programy osłonowe dla górników rząd może wydać kilka miliardów złotych, poza środkami na utrzymanie Polskiej Grupy Górniczej na powierzchni, które miałyby pochodzić z Polskiego Funduszu Rozwoju, z tzw. dużej tarczy antykryzysowej. Spotkanie ze związkowcami w sprawie programu dla PGG ma się odbyć dziś w Katowicach. Ma w nim wziąć udział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Józef(2020-07-28 10:43) Zgłoś naruszenie 44

  Jak d... zmarznie to i w głowie się wyprostuje. Skąd ty dziecko wiesz, czy wtedy słonce jeszcze będzie świecić i ogrzewać ziemię.? Będziemy zawsze palić tym, co będzie dostępne i na co nas będzie stać. Taka jest wypadkowa dziejów.

  Odpowiedz
 • 18+(2020-07-28 11:23) Zgłoś naruszenie 22

  1 kWh uzyskana ze spalania węgla 12 gr, z gazu ziemnego 25 gr, 1kWh energii elektrycznej 50 gr ... ot i cała ekologia !!!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Bolek(2020-07-29 08:37) Zgłoś naruszenie 10

  Popyt na węgiel maleje bo z powodu koronawirusa spadło zapotrzebowanie na energię. Wiele zakładów musiało ograniczyć produkcję. Wszyscy zdają sobie sprawę że trzeba dbać o czyste powietrze i odchodzenie od węgla jest nieuniknione, ale obecnie nie można uzależniać naszej gospodarki od energii z zachodu. Już 10 lat mówi się o budowie elektrowni jądrowej i nadal nic z tego nie wynika. Trzeba też powiedzieć Polakom że ceny prądu na węglu są niższe od prądu z innych źródeł, chyba że ktoś zagwarantuje zawsze wiatr i wysoki stan wód.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie