statystyki

W tym roku pierwsze przejęcia ciepłowni przez PGNiG [ROZMOWA z Kwiecińskim]

autor: Julita Żylińska29.04.2020, 07:25; Aktualizacja: 29.04.2020, 07:25
Jerzy Kwieciński, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa

fot. Wojtek Górski

Jerzy Kwieciński, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

- Ciepłownictwo to rynek bardzo silnie rozproszony, który wymaga potężnych inwestycji i który będzie przestawiał się z węgla na gaz. To dla nas szansa - mówi Jerzy Kwieciński, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Jak pandemia i globalny spadek zapotrzebowania na surowce wpływa na spółkę?

Wyniki operacyjne za I kwartał pokazują, że sprzedaż gazu wzrosła nam w stosunku do poprzedniego roku aż o 7 proc., podczas gdy np. na rynku energii elektrycznej mamy kilkuprocentowe spadki. Obracamy gazem nie tylko w kraju. Za granicę sprzedaliśmy w I kwartale rekordowe 690 mln m sześc. gazu z 10,6 mld m sześc. całkowitej sprzedaży. Przypuszczam jednak, że II kwartał będzie dla nas dużo trudniejszy. Jeśli chodzi o sprzedaż do klientów indywidualnych, to nie powinno być zbyt dużej różnicy względem zeszłego roku, ale w segmencie przedsiębiorstw zużycie będzie mniejsze, a to przełoży się na nasze wyniki.

Co oznacza dla was spadek cen surowców?

Różnie. Gaz w Europie jest dziś na poziomie historycznych minimów – ok. 6 euro za megawatogodzinę. Rok temu był nawet i o ponad 100 proc. droższy niż obecnie. Ropa również utrzymuje się na poziomie wieloletnich minimów. To nie jest dobra sytuacja dla naszego segmentu Poszukiwanie i Wydobycie, który do tej pory napędzał wyniki PGNiG, odpowiadając za prawie dwie trzecie EBITDA grupy. Z drugiej strony mamy działalność handlową – gdzie niższym przychodom ze sprzedaży gazu odpowiadają niższe koszty pozyskania paliwa. Nie spodziewamy się istotnej zmiany naszej marży.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie