statystyki

Szwarc: Zielona transformacja może być trzęsieniem ziemi [WYWIAD]

autor: Marceli Sommer05.02.2020, 08:04; Aktualizacja: 05.02.2020, 08:06
Jeśli nasze państwowe spółki będą nadal opierać się transformacji energetycznej, nie będą adaptować się do polityk klimatycznych, a fundusze będą dalej w nie inwestować, bardzo mocno stracą na wartości.

Jeśli nasze państwowe spółki będą nadal opierać się transformacji energetycznej, nie będą adaptować się do polityk klimatycznych, a fundusze będą dalej w nie inwestować, bardzo mocno stracą na wartości.źródło: ShutterStock

Strategie inwestorów powinny uwzględniać ryzyko klimatyczne. Naciskać na to powinni też regulatorzy - mówi Katarzyna Szwarc, ekspertka Fundacji Instrat.

Z jakiego typu ryzykiem wiążą się dziś aktywa węglowe?

Prawdopodobnym scenariuszem wydaje się dziś raczej stopniowa utrata wartości przez spółki związane z paliwami kopalnymi niż nagłe pęknięcie węglowej bańki. A i to przy założeniu, że nie przejdą one gruntownej transformacji. Największe światowe koncerny związane z paliwami kopalnymi, jak Shell, wiedzą, co im grozi, i intensywnie pracują nad zmianą modelu biznesowego – przestawiają się na czystsze paliwa i inwestycje w OZE. Największym problemem z naszymi spółkami jest to, że nie widać dziś u nich żadnej przemyślanej strategii transformacji w kierunku zrównoważonego modelu biznesowego.

A jeśli będą prowadzić „business as usual”?

Pierwsze symptomy klimatycznego przyspieszenia widzimy w UE już dzisiaj, ale dalsza radykalizacja polityk związanych z zieloną transformacją spodziewana jest po 2025 r. Wtedy będziemy już mówili nie tylko o miękkich zachętach czy jawności brudnych aktywów, tylko o konkretnych celach i restrykcjach obowiązujących także koncerny. Dla nieprzygotowanych na te zmiany to może być trzęsienie ziemi. Jeśli nasze państwowe spółki będą nadal opierać się transformacji energetycznej, nie będą adaptować się do polityk klimatycznych, a fundusze będą dalej w nie inwestować, bardzo mocno stracą na wartości.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie