statystyki

Aktorzy energetycznej metamorfozy. Czy Polska spełni warunki neutralności klimatycznej?

autor: Julita Żylińska, Magdalena Cedro14.01.2020, 07:35; Aktualizacja: 14.01.2020, 07:45
Czy Polska, która jako jedyny kraj nie przyłączyła się do realizacji celu neutralności klimatycznej w 2050 r., będzie mogła korzystać z funduszu?

Czy Polska, która jako jedyny kraj nie przyłączyła się do realizacji celu neutralności klimatycznej w 2050 r., będzie mogła korzystać z funduszu?źródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Polska nie zostanie wykluczona ze wsparcia, ale musi przedstawić Brukseli plan zgodny z celem neutralności klimatycznej do 2050 r.

Dzisiaj Komisja Europejska przyjmie projekt rozporządzenia ustanawiającego Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Chociaż art. 1 projektu, który widział DGP, brzmi dla Polski groźnie, bo mówi o wsparciu regionów, dla których dochodzenie do neutralności klimatycznej do 2050 r. jest wyzwaniem, to polski rząd uspokaja – pieniądze dostaniemy bez względu na to, czy zobowiążemy się do osiągania neutralności klimatycznej w tym czasie, czy nie. Chodzi bowiem o cel zapisany na poziomie unijnym, a nie krajowym. Jednak eksperci wskazują, że aby dostać pieniądze, Polska musi przedstawić konkretne plany, gdzie pokaże, że w regionach, do których zostanie skierowane wsparcie, w 2050 r., węgla nie będzie.

Lokalne plany

W Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma się znaleźć 7,5 mld euro na lata 2021–2027. Z tych pieniędzy (mogą być uzupełniane funduszami strukturalnymi) wspierane mają być unijne regiony, w których przejście do neutralności klimatycznej w 2050 r. wiąże się z „poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi”. Chodzi o miejsca, które w największym stopniu polegają na paliwach kopalnych albo które najbardziej zależą od energochłonnego przemysłu i transformacja wiąże się tam z utratą miejsc pracy.

Fundusz ma być przeznaczony dla wszystkich państw Unii. Oznacza to, że Polska będzie konkurować z wieloma krajami, choć wcześniej spekulowano, że FST może być przeznaczony tylko dla 10 krajów Funduszu Modernizacyjnego. W Unii jest 108 tzw. regionów węglowych w 21 państwach. Według raportu Komisji z 2018 r., w unijnym sektorze wydobycia węgla pracuje 237 tys. osób, większość w kopalniach (185 tys.). Około połowy z nich zatrudnia Polska, za nią plasują się Niemcy, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Grecja i Hiszpania.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie