statystyki

Aktorzy energetycznej metamorfozy. Czy Polska spełni warunki neutralności klimatycznej?

autor: Julita Żylińska, Magdalena Cedro14.01.2020, 07:35; Aktualizacja: 14.01.2020, 07:45
Czy Polska, która jako jedyny kraj nie przyłączyła się do realizacji celu neutralności klimatycznej w 2050 r., będzie mogła korzystać z funduszu?

Czy Polska, która jako jedyny kraj nie przyłączyła się do realizacji celu neutralności klimatycznej w 2050 r., będzie mogła korzystać z funduszu?źródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Polska nie zostanie wykluczona ze wsparcia, ale musi przedstawić Brukseli plan zgodny z celem neutralności klimatycznej do 2050 r.

Dzisiaj Komisja Europejska przyjmie projekt rozporządzenia ustanawiającego Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Chociaż art. 1 projektu, który widział DGP, brzmi dla Polski groźnie, bo mówi o wsparciu regionów, dla których dochodzenie do neutralności klimatycznej do 2050 r. jest wyzwaniem, to polski rząd uspokaja – pieniądze dostaniemy bez względu na to, czy zobowiążemy się do osiągania neutralności klimatycznej w tym czasie, czy nie. Chodzi bowiem o cel zapisany na poziomie unijnym, a nie krajowym. Jednak eksperci wskazują, że aby dostać pieniądze, Polska musi przedstawić konkretne plany, gdzie pokaże, że w regionach, do których zostanie skierowane wsparcie, w 2050 r., węgla nie będzie.

Lokalne plany

W Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma się znaleźć 7,5 mld euro na lata 2021–2027. Z tych pieniędzy (mogą być uzupełniane funduszami strukturalnymi) wspierane mają być unijne regiony, w których przejście do neutralności klimatycznej w 2050 r. wiąże się z „poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi”. Chodzi o miejsca, które w największym stopniu polegają na paliwach kopalnych albo które najbardziej zależą od energochłonnego przemysłu i transformacja wiąże się tam z utratą miejsc pracy.

Fundusz ma być przeznaczony dla wszystkich państw Unii. Oznacza to, że Polska będzie konkurować z wieloma krajami, choć wcześniej spekulowano, że FST może być przeznaczony tylko dla 10 krajów Funduszu Modernizacyjnego. W Unii jest 108 tzw. regionów węglowych w 21 państwach. Według raportu Komisji z 2018 r., w unijnym sektorze wydobycia węgla pracuje 237 tys. osób, większość w kopalniach (185 tys.). Około połowy z nich zatrudnia Polska, za nią plasują się Niemcy, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Grecja i Hiszpania.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie