statystyki

Długa wędrówka energii do klimatu

autor: Julita Żylińska07.01.2020, 07:00; Aktualizacja: 07.01.2020, 07:39
Regulacjami energetycznymi ma się zajmować resort klimatu

Regulacjami energetycznymi ma się zajmować resort klimatuźródło: ShutterStock

Niepewność na rynku energii elektrycznej zwiększa nieznana dotąd forma rekompensat dla odbiorców indywidualnych za tegoroczne podwyżki cen prądu.

W grudniu 2019 r. szef kancelarii premiera (KPRM) Michał Dworczyk zapowiadał, że na dniach do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy o działach administracji państwowej. Projektu jednak wciąż nie ma, a przynajmniej nie widać go na stronach rządowych ani sejmowych. Ustawę ponowie zapowiedział w środę w Radiu Zet minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podobnie jak ustawę rekompensującą podwyżki cen prądu odbiorcom indywidualnym – ta ma trafić do parlamentu w ciągu kilku tygodni. Wicepremier nie podał jeszcze szczegółów, choć wspomniał o możliwości zaliczek dla gospodarstw domowych.

Zmiany w ustawie o działach będą dotyczyć m.in. nowego podziału zadań między resorty aktywów, klimatu i środowiska. Kompetencji tych dotąd formalnie nie podzielono, w związku z czym choć docelowo regulacjami energetycznymi ma się zajmować resort klimatu, to Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030 (KPEiK) wysłał Komisji Europejskiej resort aktywów państwowych. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem termin na to upływał z końcem roku.

Dokument był pierwotnie przygotowany przez zlikwidowane Ministerstwo Energii na bazie projektu krajowej strategii. Tymczasem resort klimatu nadal pracuje nad Polityką energetyczną Polski do 2040 r. oraz nad długoterminową strategią do 2050 r., w związku z czym poinformował nas, że po finalizacji tych prac zakłada, iż „może być potrzeba aktualizacji KPEiK”. Bruksela zapewne dopuści aktualizację, ale sprawa pokazuje możliwe komplikacje.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie