statystyki

Polska chce zakończyć niewygodny kontrakt gazowy z Rosją

autor: Paweł Bednarz18.11.2019, 08:10; Aktualizacja: 18.11.2019, 08:15
Zapotrzebowanie na gaz to ok. 18 mld m sześc. rocznie w skali kraju

Zapotrzebowanie na gaz to ok. 18 mld m sześc. rocznie w skali krajuźródło: ShutterStock

Dostawy gazu mają zagwarantować podpisane wcześniej umowy m.in. z USA.

O tym, że Warszawa nie będzie chciała przedłużać umowy z Gazpromem, mówili od dawna i przedstawiciele państwa, i władze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W piątek zapowiedzi stały się faktem – PGNiG przekazało stronie rosyjskiej oświadczenie woli zakończenia 31 grudnia 2022 r. kontraktu sprzedaży gazu ziemnego do Polski, który obowiązywał od 25 września 1996 r. Oświadczenie było obowiązkiem wynikającym z zapisów kontraktu jamalskiego, który zakładał, że na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem umowy, tj. do 31 grudnia 2019 r., strony zobowiązane będą do złożenia deklaracji dotyczącej współpracy po 2022 r.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreśla, że możliwość udzielenia właśnie takiej odpowiedzi Rosjanom jest efektem działań, które były podejmowane w ciągu ostatnich czterech lat. – Podpisanie kontraktów na dostawy LNG, zatrzymanie trendu spadkowego w krajowym wydobyciu oraz akwizycje złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym to działania, które podjęliśmy w ostatnich czterech latach, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i budować pozycję kraju na międzynarodowym rynku gazu. Decyzja o zakończenie kontraktu jamalskiego, w terminie zgodnym z jego postanowieniami, skutkuje tym, że po 2022 r. nie będziemy zmuszeni do kupowania gazu od niewiarygodnego partnera po nierynkowych cenach – wskazuje Woźniak.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • franz(2019-11-18 09:51) Zgłoś naruszenie 21

    Uważam, że jeżeli Rosjanie dadzą dobre warunki to bezwzględnie nie należy rezygnować z rosyjskich dostaw. Byłaby to głupota a może nawet i podłość w zależności od tego czym się kieruje polski? rząd. Kto jak kto, ale Polacy już doświadczali przyjaźni przez ocean i mieli dużo czasu żeby się czegoś nauczyć. Czyli co, ... z deszczu pod rynnę?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie