statystyki

Polska walczy o dekadę dla gazu

autor: Bartek Godusławski22.10.2019, 09:33; Aktualizacja: 22.10.2019, 10:13
EBI zamierza całkowicie odejść od finansowania energetyki opartej na paliwach kopalnych. Rząd montuje koalicję, która pozwoli nam do 2030 r. wywalczyć okres przejściowy.

EBI zamierza całkowicie odejść od finansowania energetyki opartej na paliwach kopalnych. Rząd montuje koalicję, która pozwoli nam do 2030 r. wywalczyć okres przejściowy.źródło: ShutterStock

EBI zamierza całkowicie odejść od finansowania energetyki opartej na paliwach kopalnych. Rząd montuje koalicję, która pozwoli nam do 2030 r. wywalczyć okres przejściowy.

Polska jest jednym z największych beneficjentów finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Tylko w ubiegłym roku dostaliśmy z unijnej instytucji 4,8 mld euro kredytów i byliśmy na piątym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o pożyczki udzielane przez luksemburski bank. W sumie przez ostatnie dwie dekady kwota przyznanego nam finansowania to 66 mld euro. Budowa linii kolejowych, dróg ekspresowych, rewitalizacja miast, sektory energetyczny i chemiczny, małe i średnie przedsiębiorstwa czy ochrona środowiska – wszędzie tam trafiały euro z EBI.

Dziś inwestycyjny wehikuł UE przechodzi głęboką zmianę, aby stać się bardziej proekologicznym. Wiele wskazuje na to, że nowa strategia banku w niektórych obszarach może być dla Polski bardzo niekorzystna.

– EBI już dawno temu zrezygnował z finansowania projektów węglowych. Teraz chce w ramach ograniczania kredytów dla paliw kopalnych zrezygnować z projektów gazowych. Naszym celem jest przekonanie unijnych udziałowców w banku, że nawet jeśli takie zapisy znajdą się nowej strategii, to potrzebne są okres przejściowy i derogacja dla krajów, które inwestują w projekty elektrowni gazowych. Walczymy o to, aby finansowanie było udzielane przez kolejnych 10 lat – mówi nam osoba znająca kulisy negocjacji. Jeśli inwestycje gazowe miałyby wypaść z kredytowania, to stałoby się to już z końcem 2020 r.

Zielony bank


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie