Czy biomasa to paliwo odnawialne?

autor: Magdalena Cedro, Marceli Sommer07.11.2019, 11:01; Aktualizacja: 07.11.2019, 11:09
elektrownia biomasowa- splanie biomasy-biomasa

Elektrownia biomasowaźródło: ShutterStock

Przeciwnicy uznania biomasy za OZE wskazują, że jej spalanie prowadzi do wycinki drzew. Zwolennicy, że można zasadzić nowe drzewa.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w UE podwoiła się ilość energii pozyskiwanej z drewna. Częściowo to zasługa uznania w 2009 r. biomasy za odnawialne źródło energii (OZE). Dzięki temu producenci w wielu krajach uzyskali szansę na subsydia, a rynek wszedł w fazę szybkiego rozwoju. W Unii trwa jednak spór, czy ten stan rzeczy powinien zostać utrzymany. Pozyskiwanie energii z biomasy prowadzi nie tylko do emisji gazów cieplarnianych, lecz także zwiększa wycinkę drzew.

Pierwotnym argumentem za traktowaniem drzewnej biomasy jako źródła zielonej energii była chęć premiowania celulozowni i tartaków, które wykorzystywały odpadki z produkcji zamiast oleju napędowego. Sytuacja zmieniła się, gdy produkcja drzewnego paliwa sama stała się opłacalnym biznesem, przerastając nierzadko słabnący przemysł papierowo-celulozowy i napędzając wycinki.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie