statystyki

PGE, PAN i laboratorium w Jabłonnie:Transformacja polskiego sektora energetycznego trwa

autor: Karolina Baca-Pogorzelska20.03.2019, 07:24; Aktualizacja: 20.03.2019, 08:12
Przedstawiciele PGE i Centrum Badawczego Konwersja Energii i Źródła Odnawialne (KEZO) należącego do Instytutu Maszyn Przepływowych PAN podpisali wczoraj umowę o współpracy.

Przedstawiciele PGE i Centrum Badawczego Konwersja Energii i Źródła Odnawialne (KEZO) należącego do Instytutu Maszyn Przepływowych PAN podpisali wczoraj umowę o współpracy.źródło: ShutterStock

Biomasa, gaz i źródła odnawialne – 200 kW mocy testowanych na wszystkie sposoby ma pomóc w transformacji naszej energetyki.

Przedstawiciele PGE i Centrum Badawczego Konwersja Energii i Źródła Odnawialne (KEZO) należącego do Instytutu Maszyn Przepływowych PAN podpisali wczoraj umowę o współpracy. Celem jest rozwój innowacyjnych, nieemisyjnych technologii, które wesprą transformację polskiego sektora energetycznego.

KEZO w Jabłonnie to jedna z najnowocześniejszych instytucji tego typu w Europie. To energetyczne laboratorium, w którym nietestowane są chyba tylko atom i morskie farmy wiatrowe. Jednak przed wejściem stoi wiatrak, wiata parkingu jest pokryta panelami fotowoltaicznymi, z kolei w środku np. kamera akustyczna prowadzi pomiary dźwięku wszystkich instalacji, a symulator słońca testuje panele słoneczne. Na trawniku przed budynkiem znajduje się magazyn ciepła. W 62 odwierty o głębokości 100 m każdy wtłaczane są nadwyżki ciepła, które w razie potrzeby jest odzyskiwane. Dzięki swoim instalacjom KEZO jest samowystarczalne pod względem produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu. W centrum są prowadzone też badania związane z elektromobilnością.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie