statystyki

Dekarbonizacja: Konieczność czy straszenie czarnym ludem? [OPINIA]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska24.07.2019, 07:30; Aktualizacja: 24.07.2019, 08:06
Karolina Baca-Pogorzelska

Karolina Baca-Pogorzelskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Czy nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stanie się twarzą transformacji klimatycznej UE? Pewnie przyjdzie nam trochę poczekać na odpowiedź na to pytanie, ale na razie dość stanowczo kreśli swoją linię, jeśli chodzi o podejście do środowiska, zmian klimatycznych, a co za tym idzie – także przemian energetycznych. Głośno mówi o konieczności dekarbonizacji Wspólnoty i chce bardziej ambitnych celów.

Na przykład redukcja emisji dwutlenku węgla w 2030 r. w porównaniu z rokiem bazowym 1990 miałaby wynieść nie zakładane obecnie 40 proc. (wiceminister środowiska Michał Kurtyka zapewniał mnie niedawno, że ten próg UE na pewno będzie w stanie osiągnąć), lecz 50, a może nawet 55 proc.

Zaraz ktoś powie, że przecież odpowiadająca za ok. 15 proc. globalnej emisji CO 2 UE znowu obniża konkurencyjność przemysłu, a tak naprawdę doprowadzi do jego ewakuacji poza granice Wspólnoty. Owszem, to nie jest wykluczone. Ale kto pamięta „Rejs”, ten wie, że „na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy”. Dlaczego nie UE? Byle tylko na słowach się nie skończyło.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • kot(2019-07-25 08:12) Zgłoś naruszenie 30

    Znowu będzie Unia wymyślać prostowanie bananów i eksportować pracę. A Chiny,Indie dalej będą truć na potęgę bez konsekwencji. Najwięcej w d... dostaną nowe państwa takie jak bidna Polska.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ślązak (2019-07-26 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    Co za głupi komentarz! Wstyd po prostu wstyd

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie