statystyki

Energetyczna hydrozagadka

autor: Karolina Baca-Pogorzelska07.05.2019, 08:17; Aktualizacja: 07.05.2019, 08:26
Najstarsze bloki węglowe niedostosowane do wymogów unijnego prawa musimy stopniowo wyłączać, a nasze sieci przesyłowe są stare.

Najstarsze bloki węglowe niedostosowane do wymogów unijnego prawa musimy stopniowo wyłączać, a nasze sieci przesyłowe są stare.źródło: ShutterStock

Ciepłe lato może zakłócić pracę krajowego systemu energetycznego. Wysoka temperatura wód i ich niski poziom to główne zagrożenia.

Na razie jeszcze powodów do paniki nie ma, ale hydrolodzy potwierdzają obawy DGP. Jak mówi nam dyżurny hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jan Szymankiewicz, maj będzie chłodniejszy niż wieloletnia norma, za to między czerwcem a sierpniem czekają nas wyższe temperatury, co może się przełożyć na niższe niż zwykle stany wody w rzekach.

– W porównaniu z 2015 r. aktualna i prognozowana sytuacja hydrologiczna jest mniej korzystna. Susza hydrologiczna w 2015 r. zaznaczyła się w ciągu lata, głównie w miesiącach czerwiec–wrzesień. W tym roku już w marcu mogliśmy mówić o pierwszych symptomach suszy hy drologicznej po stosunkowo ciepłej i suchej zimie – tłumaczy. Pytaliśmy akurat o 2015 r., bo to właśnie tamtego lata krajowy system elektroenergetyczny (KSE) był tak obciążony, że trzeba było wprowadzić zapomniane od ponad 20 lat stopnie zasilania, czyli ograniczenia w poborze energii. Powtórka tego scenariusza jest bardzo prawdopodobna, bo już w styczniu w Polsce padł rekord zapotrzebowania na moc.

Najstarsze bloki węglowe niedostosowane do wymogów unijnego prawa musimy stopniowo wyłączać, a nasze sieci przesyłowe są stare.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie