statystyki

Drożeją pozwolenia na emisję CO2

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Rafał Hirsch15.04.2019, 21:57; Aktualizacja: 16.04.2019, 08:48

źródło: DGP

Odsunięcie w czasie brexitu oraz spadające na świecie ceny węgla – te dwa czynniki sprawią w najbliższych miesiącach kłopoty naszej energetyce.

Tym, co łączy polską branżę z niekończącymi się negocjacjami Brukseli i Londynu, są uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które po kilku miesiącach spokoju znów wyraźnie drożeją.

Kiedy pół roku temu ich cena przekroczyła 20 euro za tonę, w Polsce politycy wpadli w popłoch i napisali ustawę o kontroli cen energii elektrycznej. Zrobili to nieumiejętnie, wywołując na rynku spory chaos. Musieli ją potem nowelizować, a dziś głowią się nad tym, jak napisać rozporządzenie do ustawy, aby wszyscy byli zadowoleni.

W tym czasie notowania CO2 głównie spadały. Rekord z września to poziom 25 euro za tonę. Na przełomie grudnia i stycznia cena jeszcze raz osiągnęła ten poziom, ale w styczniu i lutym spadła o blisko 30 proc., do 18 euro. Jednocześnie na polskim rynku hurtowym ceny energii elektrycznej szły w dół. Wydawało się, że pierwotny problem, który zmusił polityków do interwencji na rynku, zniknął.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie