Premier Słowacji Peter Pellegrini powiedział we wtorek w Bratysławie premierowi Ukrainy Wołodymyrowi Hrojsmanowi, że odrzuca projekt Nord Stream 2.

Zadeklarował, że Słowacja chce uczestniczyć w konsorcjum, które zajmie się rekonstrukcją ukraińskiej infrastruktury gazowej.

To pierwsza od czterech lat wizyta ukraińskiego szefa rządu na Słowacji. "Jest wiele państw, które mówią o pomaganiu Ukrainie, ale są chętne wspierać to, że powstanie bypass, który ominie Ukrainę" - powiedział Pellegrini, odnosząc się do Nord Stream 2. Jak zaznaczył, efektem zrealizowania tego projektu mogłoby być wstrzymanie bądź też zmniejszenie do minimum tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Słowacja w 2014 roku podjęła dostawy rosyjskiego gazu rewersem na Ukrainę, co według Hrojsmana uchroniło jego kraj przed zależnością od Rosji. Ukraiński premier zaznaczył, że w 2018 roku wykorzystano 46 proc. potencjału tego rewersu, co umożliwia zwiększenie dostaw w razie sytuacji nadzwyczajnej. Jego zdaniem Nord Stream 2 to element rosyjskiej wojny hybrydowej z państwami europejskimi.

Pellegrini zapewnił o politycznym poparciu Słowacji dla Ukrainy na arenie międzynarodowej, także jeśli chodzi o jej integrację z Unią Europejską. "Wspieramy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy włącznie z półwyspem Krym oraz obwodami donieckim i ługańskim. Republika Słowacka w pełni wspiera integracyjne ambicje Ukrainy" - zadeklarował.

Hrojsman podziękował Słowacji za wsparcie, którego udziela Ukrainie jako kraj przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Rosję nazwał „sąsiadem, który stał się agresorem”.