statystyki

Buzek: Nie zgadzamy się na monopol Gazpromu

autor: Justyna Piszczatowska18.02.2019, 09:06; Aktualizacja: 18.02.2019, 11:35
Jerzy Buzek

Jerzy Buzekźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Michele Tantussi

Jerzy Buzek, główny negocjator dyrektywy gazowej po stronie europarlamentu, tłumaczy DGP, jakie zmiany wprowadzi uzgodniony tekst dokumentu

Nord Stream 2 nadal będzie niekorzystny dla Polski i innych krajów naszego regionu, czy może dzięki zmianom w projekcie dyrektywy gazowej został ucywilizowany? Do kraju docierają rozbieżne opinie na ten temat.

Zmiany w dyrektywie, którymi zajmowaliśmy się we wtorek w ramach trialogu, nie blokują budowy Nord Stream 2. Pamiętajmy, że on już powstaje i nie można tego odwrócić. Zaproponowane przepisy mocno jednak utrudniają funkcjonowanie gazociągów na takich zasadach, jakich oczekiwaliby Rosjanie. Gazprom chciałby być jednocześnie właścicielem gazociągu i dostawcą gazu do niego, co dawałoby mu pozycję monopolisty przy połączeniu o przepustowości 55 mld m sześc. gazu rocznie. Na to się nie zgadzamy. Oczekujemy, że wszyscy dostawcy będą działać na takich samych zasadach, jak np. Norwegowie, którzy są w stanie stabilnie dostarczać gaz do Holandii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii na konkurencyjnych zasadach i z pełnym poszanowaniem unijnego prawa.

Jakie zatem zapisy są w obecnej wersji propono wanych przepisów?

Chcemy, by wszystkie gazociągi, zarówno te istniejące, jak i dopiero budowane, lądowe i podmorskie, leżące tylko na terenie UE, jak i przychodzące spoza jej terytorium, działały na zdrowych, europejskich zasadach. Dlatego wpisaliśmy do projektu, że dostęp do przepustowości muszą mieć różni dostawcy gazu, bez żadnej wyłączności. Rozbijamy koncepcję Gazpromu, mówiąc, że dostawca gazu i operator połączenia muszą zostać rozdzieleni właścicielsko. Trzeba też stosować przejrzyste taryfy, by nie powtarzała się obecna sytuacja, że gaz do Polski jest sprzedawany drożej niż do Niemiec, choć to Polska jest położona bliżej złóż. Era takich działań Gazpromu w Europie właśnie dobiega końca.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie