statystyki

Plan klimatyczny ujrzał światło dzienne. Cel na 2030 r. nie przyniesie znaczących zmian

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Justyna Piszczatowska16.01.2019, 11:10; Aktualizacja: 16.01.2019, 11:17
Na odchodzenie od węgla wydamy do 2030 r. ponad 23 mld euro

Na odchodzenie od węgla wydamy do 2030 r. ponad 23 mld euroźródło: DGP

W 2030 r. 21 proc. energii w końcowym zużyciu ma pochodzić z OZE. Takie założenie pojawiło się w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu, opublikowanym wczoraj przez rząd.

Ministerstwo ogłosiło jednocześnie publiczne konsultacje dokumentu (potrwają do 18 lutego). Stało się to tuż po naszej poniedziałkowej publikacji, w której ujawniliśmy, że pod koniec grudnia 2018 r. resort dał innym ministerstwom zaledwie 24 godziny na konsultacje planu. Nie poprosił też o radę krajowych ekspertów, tylko wysłał projekt do Brukseli.

Polska przyznała w KPEiK, że nie wypełni unijnego zobowiązania co do udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) do 2020 r. na poziomie 15 proc. Zamiast tego dojdziemy do niespełna 14 proc. Kar nie zapłacimy, ale koszty odczujemy – brakującą zieloną energię będziemy musieli kupić od tych, którzy będą mieli jej nadwyżki. A to nie wszystko. Cel proponowany przez ministerstwo na 2030 r. również nie przyniesie znaczących zmian, bo wynosi 21 proc. Oznacza to, że w ciągu dekady planowany udział OZE brutto w końcowym zużyciu wzrośnie o skromne 6 pkt proc. Mimo to resort nazywa te cele ambitnymi.

– Dobrze, że zgodnie z harmonogramem przedstawiliśmy w Brukseli nasz krajowy plan energetyczno-klimatyczny. Cała sprawa oznacza dużą zmianę podejścia w UE. Zamiast odgórnie ustalanych celów redukcji, Polska ma teraz swobodę w proponowaniu działań na rzecz ograniczania emisji. Warszawa od dawna o to zabiegała. Teraz musimy pokazać, że jesteśmy wiarygodni – mówi DGP dr Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa think tanku Forum Energii.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie