Dekarbonizacja dwóch prędkości. Nie tylko rozwijające się kraje mają problem z odejściem od węgla

autor: Łukasz Grajewski13.12.2018, 07:10; Aktualizacja: 13.12.2018, 07:42
Być może Chiny i Indie będą musiały radykalnie zmienić swoją politykę energetyczną nie ze względu na międzynarodowe traktaty, lecz rosnącą świadomość swoich obywateli, niezadowolonych z jakości powietrza.

Być może Chiny i Indie będą musiały radykalnie zmienić swoją politykę energetyczną nie ze względu na międzynarodowe traktaty, lecz rosnącą świadomość swoich obywateli, niezadowolonych z jakości powietrza.źródło: ShutterStock

Kraje rozwijające się walczą o ulgowe podejście we wdrażaniu porozumienia paryskiego, ale nie tylko one mają problemy z odejściem od węgla.

Podczas COP24 na temat zmian klimatycznych dyskutują przedstawiciele państw o często skrajnie różnych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych. A to wpływa na ich podejście do celów klimatycznych oraz pozycje negocjacyjne w pracach nad tzw. Katowice Rulebook. To dokument, który powinien zawierać konkretne sposoby implementacji celów porozumienia paryskiego. Uczestnicy przyznają, że różnice pomiędzy bogatym Zachodem a krajami rozwijającymi się są jedną z głównych osi sporu konferencyjnych negocjacji.

O dodatkowy czas na reformy i środki na ich wprowadzenie walczą Chiny, które jak wynika z raportu Global Carbon Budget 2017, odpowiadają za 27 proc. światowej emisji CO2. I choć, jak podkreślają, od lat prowadzą inwestycje w transformację energetyczną, to i tak – co wynika z opracowania amerykańskiego instytutu CoalSwarm – Pekin nie zaprzestał budowy elektrowni węglowych, a chiński przemysł węglowy zatrudnia ponad 4 mln ludzi. Co więcej, jak ustalił „New York Times”, chińskie firmy szukające nowych rynków budują kolejne elektrownie w kilkunastu państwach azjatyckich i afrykańskich, takich jak Pakistan lub Kenia.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie